DM BOŚ: Złoty coraz mocniejszy

DM BOŚ
opublikowano: 03-08-2009, 16:40

Poniedziałek przyniósł kontynuację dotychczasowego trendu – po południu za euro płacono niecałe 4,10 zł, a dolar spadł poniżej 2,85 zł. Z kolei szwajcarski frank po przebiciu kolejnego wsparcia na 2,70 zł kontynuował zniżkę schodząc do 2,6850 zł.

Silny złoty to nadal wynik splotu tych samych czynników – dobrych nastrojów na rynkach światowych i dobrych danych makroekonomicznych z Polski. Zagraniczni inwestorzy docenili publikację krajowego wskaźnika PMI, który po wyraźnym wzroście w lipcu znalazł się na najwyższym poziomie od ponad roku. To kolejny argument za tym, iż Polska może uniknąć recesji, a najgorsze mamy już za sobą (w tym tonie wypowiedzieli się dzisiaj Dariusz Filar i Jan Czekaj z RPP).

Z kolei opublikowane przez resort finansów szacunki dotyczące lipcowej inflacji, która najprawdopodobniej utrzymała się na poziomie 3,5 proc. r/r mogą sugerować, iż o żadnych obniżkach stóp procentowych przez RPP do końca roku może już nie być mowy. To kolejny argument przemawiający na korzyść złotego. Teraz celem stają się okolice 4,05 zł za euro.

Tak będzie o ile na rynkach światowych nie zobaczymy korekty na rynkach akcji – dzisiaj pewną słabość można było zaobserwować w ostatnich godzinach handlu na WIG20. Jak na razie dane makroekonomiczne są wciąż dobre – rano PMI w Chinach (52,8 pkt. w lipcu wobec  51,8 pkt. w czerwcu), w strefie euro PMI dla przemysłu (46,3 pkt. wobec prognozy 46,0 pkt.) i wreszcie kluczowe dane dotyczące indeksu ISM dla przemysłu w USA – tutaj odczyt wyniósł 48,9 pkt., wobec 44,8 pkt. w czerwcu.

Te ostatnie dane świetnie wpisują się w koncepcję lansowaną przez byłego szefa FED, Alana Greenspana, którego zdaniem PKB w USA w III kwartale wyniesie nawet +2,5 proc. W efekcie nie ma się co dziwić reakcji rynku – poziom 1,4337 został złamany i po godz. 16:20 notowania EUR/USD naruszały poziom 1,44. To otwiera drogę do 1,46-1,47, czyli poziomów notowanych ostatnio w grudniu ub.r. A to z kolei może sprawić, iż za dolara już wkrótce zapłacimy mniej, niż 2,80 zł.

Marek Rogalski – analityk DM BOŚ S.A.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DM BOŚ

Polecane