DM BZ WBK rekomenduje: TRZYMAJ Handlowy

Paweł Kubisiak
opublikowano: 30-08-2001, 21:03

W raporcie z 16 sierpnia analitycy DM BZ WBK wycenili jedną akcję Banku Handlowego na 51 zł, pozostawiając rekomendację długoterminową TRZYMAJ. Analitycy uważają, że wyniki za dwa kwartały br. wskazują iż niemożliwe będzie zrealizowanie zysku netto w 2001 r. na poziomie 790 mln zł. Dlatego obniżono prognozę do 362,6 mln zł i w ślad za nią wycenę z 61,6 zł do 51,0 zł.

W II kwartale wynik odsetkowy i wynik na działalności bankowej był lepszy niż w I kwartale przede wszystkim dzięki zwiększeniu skali działalności po fuzji z Citibank Poland. Jednak w II kwartale koniunktura gospodarcza nie sprzyjała bankowi. Marcin Wróblewski z DM BZ WBK zwraca uwagę, że w strukturze aktywów nastąpił spadek zarówno udziału należności instytucji finansowych z 19,7 proc. do 16,3 proc. (z 6,1 mld z do 5,1 mld z ) jak i należności od sektora niefinansowego i budżetowego z 51,5 proc. do 48,7 proc. (z 16,1 mld z do 15,3 mld zł). W powiązaniu ze spadkiem wartości zobowiązań wobec sektora niefinansowego i budżetowego ( z 16,2 mld zł do 15,3 mld zł ) można stwierdzić, iż wiele firm wykorzystało oszczędności do finansowania działalności i spłacania kredytów. Wolne środki finansowe BH wykorzystał wprawdzie na inwestycje w papiery dłużne, jednak wiąże się to z niższym poziomem rentowności. Marża netto w II kwartale br. wyniosła 2,84 proc. i była niższa ni w poprzednich okresach (3,46 proc. w II kwartale 2000 r. i 2,93 proc. w I kwartale 2001 r.).

Sytuacja BH jest zupełnie odmienna niż w BRE Banku postrzeganym także jako bank korporacyjny. Oznacza to, że BH gorzej radzi sobie na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. W II połowie roku analitycy spodziewają się dodatniej dynamiki kredytów, czemu sprzyja spadek stóp procentowych. Daje to szansę BH, który ma wysoką bazę kapitałową.

DM BZ WBK uważa, że BH w dłuższej perspektywie pozostawi sobie jedynie udziały w podmiotach związanych stricte z działalnością finansową (m. in. dom maklerski, firmę faktoringową, powszechne towarzystwo emerytalne). Wartość bilansową akcji i udziałów, które może zbyć BH oszacowano w raporcie na ok. 200 mln zł.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM BZ WBK rekomenduje: TRZYMAJ Handlowy