DM PBK: na giełdach w USA dominowały spadki

Marek Druś
opublikowano: 28-11-2001, 09:28

Wczorajsza sesja na rynku amerykańskim z pewnością nie należała do nudnych. Wahania kursów w trakcie sesji były bardzo duże. Wzrosły też znacząco, przede wszystkim na Nasdaq’u, obroty. Sesja rozpoczęła się od niewielkiego spadku. Pesymizm pogłębił się po publikacji gorszych od oczekiwań danych o zaufaniu konsumentów. Conference Board poinformował wczoraj, że indeks zaufania konsumentów spadł w listopadzie do najniższego poziomu od ponad siedmiu lat – 82,2 pkt, podczas gdy oczekiwano wzrostu do 86,5 pkt. Interpretacja danych niebyła jednak prosta. Okazało się, że dwa subindeksy składające się na wskaźnik zaufania konsumentów zmieniły swe wartości w przeciwnych kierunkach. Subindeks obecnej sytuacji gospodarstw domowych (stanowi 40% wartości indeksu zaufania konsumentów) dramatycznie spadł – ze 107,2 pkt do 93,5 pkt. na dużym spadku zawałya przede wszystkim pogarszająca się sytuacja na rynku pracy (w październiku stopa bezrobocia wzrosła z 4,9% do 5,4%). Znacząco wzrósł odsetek Amerykanów, którzy uważają, że obecnie trudno znaleźć pracę. Jednocześnie mniej amerykańskich konsumentów zamierza w najbliższych sześciu miesiącach kupić dom bądź samochód. Mimo to większość Amerykanów uważa, że ich sytuacja materialna w ciągu następnych sześciu miesięcy będzie się poprawiać – subindeks oczekiwań wzrósł z 70,7 pkt do 74,6 pkt (stanowi 60% indeksu zaufania konsumentów). Pesymizmu konsumentów co do obecnej sytuacji nie potwierdził raport o sytuacji na rynku nieruchomości. Sprzedaż użytkowanych domów wzrosła w październiku o 5,5% (oczekiwano wzrostu o 2,4%). W każdym razie wczoraj zdecydowanie istotniejszy wpływ na notowania wywarły informacje o nastrojach wśród konsumentów. Rynek w środkowej części, co prawda, zdobył się na silne odreagowanie (DJIA z –1,4% do 0,0% a Nasdaq Composite z –1,9% do +1%), ale w ostatnich dwóch godzinach handlu znowu przeważyła podaż i ostatecznie sesja na obu rynkach zakończyła się spadkami. Wyraźnie lepsza atmosfera panowała jednak na Nasdaq’u. Tutaj pomogło oświadczenie Intela, że spółka dotrzyma prognoz w czwartym kwartale oraz pozytywne opinie analityków Credit Suisse First Boston dotyczące spółek technologicznych.

Dzisiaj danych makroekonomicznych nie będzie. O 20:00 opublikowana zostanie jedynie beżowa księga FED. Po zakończeniu sesji w USA w handlu posesyjnym nie było kontynuacji spadków – AHI nieznacznie zwyżkował. W handlu porannym kontrakty na indeksy amerykańskie notują jednak wyraźne spadki – to jednak skutek kiepskich notowań w Azji.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: na giełdach w USA dominowały spadki