DM PBK: sesje w USA zakończyły się zniżkami

Marek Druś
21-11-2001, 10:17

Wczorajsza sesja na rynku amerykańskim zakończyła się największymi w listopadzie spadkami głównych indeksów. Obroty na obu rynkach były nieco wyższe niż w poniedziałek. Najsilniej taniały wczoraj półprzewodniki – indeks sektora zniżkował o 5,8% (w poprzednich ośmiu tygodniach sektor zyskał 29,7%). Jak to często bywa w sytuacji znacznych spadków na rynku odżyły obawy czy optymizm ostatnio nie był zbyt duży – wskaźniki makroekonomiczne wciąż nie pokazują poprawy w gospodarce a wyniki spółek nie są zadowalające. Uaktywnili się nieco analitycy. Lehman Brothers dość sceptycznie odniósł się do producentów pamięci. Z kolei Abbey Joseph Cohen podtrzymała swoją pozytywną ocenę perspektyw rynku akcji. W podobnym tonie wypowiadali się też analitycy z UBS Warburg i Morgan Stanley.

Większego wpływu na koniunkturę nie wywarły wczorajsze dane o znacznie niższym od oczekiwań deficycie obrotów bieżących (18,7 mld dolarów wobec 26 mld dolarów). Wrześniowy deficyt w wyminie handlowej był najniższy od marca 1999 roku. Pocieszające jest, że spadek deficytu wynikał w większej mierze z bardzo dużego spadku importu niż ze spadku eksportu.

Jutro w USA Święto Dziękczynienia – rynki nie działają. Dzisiaj o 14:30 opublikowane zostaną dane o tygodniowej liczbie osób ubiegających się o zasiłki dla bezrobotnych – oczekuje się niewielkiego wzrostu (z 444 tys. do 452 tys.). O 15:45 przedstawiony zostanie wskaźnik nastrojów wśród konsumentów Uniwersytetu w Michigan – oczekuje się, że wyniesie tyle samo co przy pierwszym odczycie przed dwoma tygodniami (83,5 pkt). Wydaje się, że dane, zwłaszcza dotyczące nastrojów wśród konsumentów, nie powinny znacząco odbiegać od oczekiwań. W przypadku jednak gdyby były gorsze dzisiaj mogłyby spowodować kolejny spadek.

Wczorajsza sesja w USA może wprowadzić pewną nerwowość na rynki. Na wykresach indeksów ukształtowały się wysokie czarne świece tuż przed ważnymi oporami. W przypadku DJIA ostatnie dwie świece mogą złożyć się na formację harami, zapowiadającą spadki na rynku.

Dariusz Nawrot, DM PBK SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DM PBK: sesje w USA zakończyły się zniżkami