DM WBK rekomenduje: trzymaj Amikę

opublikowano: 29-05-2001, 16:30

DM WBK w raporcie z 15 maja zaleca trzymaj akcje Amiki, wyceniając je na 21,50 zł., podczas gdy cena rynkowa w dniu wyceny wyniosła 22,50 zł.

Pierwszy kwartał potwierdził obawy o znacznym osłabieniu popytu na sprzęt AGD. Pięcioprocentowy spadek obrotów Amiki zwiastuje stagnację, z którą najprawdopodobniej będziemy mieli do czynienia przez cały bieżący rok. Od przeszło roku producenci borykają się z nadpodażą i spadkiem popytu zarówno na rynku krajowym jak i na rynku zagranicznym. Utrzymanie się tempa wzrostu liczby mieszkań oddanych do użytku może spowodować zmianę tej sytuacji.

Niższe niż oczekiwano tempo wzrostu niemieckiej gospodarki niekorzystnie wpłynie na poziom popytu na sprzęt AGD. Z perspektywy sprzedaży eksportowej nadzieją napawa jedynie zwiększenie zaangażowania na rynku rosyjskim, którego efekty powinny być widoczne już w drugim kwartale bieżącego roku.

Wysokie odpisy amortyzacyjne i rosnące koszty obsługi zadłużenia obniżą marże zysku netto oraz zysku operacyjnego. Spółka jednak deklaruje gotowość zmniejszenia stanu zobowiązań o 50 mln w roku bieżącym. Zakładając, iż większość wysoko nakładowych inwestycji Amica ma już za sobą, poziom zadłużenia spółki powinien stopniowo maleć.

Słaba koniunktura w branży AGD sprawia, że maleje szansa na pozyskanie w bieżącym roku inwestora strategicznego gotowego zaakceptować warunki Amiki i cenę oferowanego pakietu. Sądzimy jednak, że pozyskanie inwestora dla spółki jest tylko kwestią czasu.

Uzyskanie prognozowanego poziomu sprzedaży i zysku stanowić będzie wyzwanie dla Amiki w bieżącym roku. Za pozytywne należy uznać próby pozyskania nowych rynków eksportowych oraz dążenie do powiększenia udziału w rynku automatów pralniczych. Ponieważ horyzont czasowy w jakim oczekujemy poprawy koniunktury wykracza poza obecny rok inwestorom długoterminowym zalecamy nie pozbywać się akcji spółki. Wprawdzie akcje Amiki wyceniamy poniżej obecnej ceny rynkowej, w krótkim terminie ich kurs ulegać będzie wahaniom w korelacji z rynkiem. Negatywne informacje dotyczące sektora AGD zdają się być już zdyskontowane przez inwestorów i wszelkie przesłanki poprawy koniunktury powinny oddziaływać korzystnie na kurs akcji.

Przemysław Sawala-Uryasz, DM WBK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / DM WBK rekomenduje: trzymaj Amikę