Do 2020 r. cała Polska ma być online

Magdalena Gaj: Ceny detaliczne powinny trochę spaść, klient ma dostać jasną ofertę, a regulator — dbać o konkurencyjność

Magdalena Gaj dostała w piątek sejmowy mandat do pełnienia funkcji prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). Jej kandydatura przeszła dziewięcioma głosami, a debata była gorąca.

Posłowie pytali o ACTA, fiasko projektu laptopów dla szkół i powód nieprzedłużenia kadencji dla Anny Streżyńskiej. Nowa prezes UKE daje sobie miesiąc na zapoznanie się z urzędem. Wysyła jednak wyraźny sygnał w stronę rynku.

— UKE nie powinien osiadać na laurach. Chcę kontynuować politykę Anny Streżyńskiej, choć wiadomo, że rynek jest w innej fazie wzrostu, więc także ta kadencja będzie inna niż poprzednia. Dotychczasowa polityka urzędu była dobra, nie ma powodu od niej odchodzić — mówi Magdalena Gaj.

Ma być taniej i lepiej

Anna Streżyńska dbała o konkurencję na rynku, doprowadziła do mocnej obniżki cen detalicznych, co wzbudziło protesty telekomów. Magdalena Gaj podtrzymuje plany obniżki stawek międzyoperatorskich MTR u operatorów komórkowych do 0,025- -0,035 zł z początkiem 2013 r.

— Ceny detaliczne nie będą spadać już tak drastycznie. Można jedynie spodziewać się ich spadku o 15 proc. po obniżce stawek hurtowych w przyszłym roku — mówi Magdalena Gaj.

Rząd powinien skierować do Sejmu w lutym nowelizację prawa telekomunikacyjnego, w którym jest wiele zapisów prokonsumenckich, m.in. uszczegóławiających prawa konsumentów i obowiązki informacyjne operatorów.

— Operatorzy powinni konkurować przede wszystkim jakością, czytelną i jasną ofertą. Będziemy pracować nad odpowiednimi zmianami w prawie — mówi Magdalena Gaj.

Konkurencja się liczy

UKE to urząd, gdzie pożary trzeba gasić praktycznie każdego dnia. Największe emocje wśród operatorów komórkowych wzbudza ostatnio sprawa 1800 MHz, a właściwie tego, czy o to pasmo operatorzy będą się bić na zasadzie przetargu, jak dotychczas, czy poprzez czystą cenowo aukcję, co postulują Orange i T-Mobile. Magdalena Gaj rozwiewa nadzieje tych ostatnich.

— Aukcja na razie nie jest instrumentem przewidzianym w polskim prawie, więc nie ma podstaw, by ją przeprowadzać. Na dziś jedyną możliwą formą dysponowania pasmem jest przetarg — mówi Magdalena Gaj.

To dobra wiadomość dla Playa, który w przetargu ma duże szanse na zdobycie pasma. Bez nowych częstotliwości mógłby powoli spadać na margines. Jego funkcjonowanie jest dobre dla rynku, choćby dlatego, że wymusza konkurencję cenową.

— Działalność regulacyjna powinna zawsze wiązać się z troską o konkurencję. Nawet na dojrzałym rynku telekomunikacyjnym zawsze może pojawić się nowy gracz — mówi Magdalena Gaj.

Internet w każdym domu

Jak ma wyglądać rynek za pięć lat, gdy będzie kończyć się kadencja Magdaleny Gaj?

— Postęp technologiczny jest tak szybki, że trudno to przewidzieć. Chcę zrealizować cele agendy cyfrowej, by każdy Polak miał szerokopasmowy internet w domu. Teraz ma go nieco ponad 60 proc. ludności. Z jednej strony będzie się rozwijał superszybki bezprzewodowy internet na bazie LTE, z drugiej — szerokopasmowa sieć nowej generacji (NGN) — mówi Magdalena Gaj.

UKE chce ogłosić przetarg na częstotliwości pod LTE w przyszłym roku i dokończyć niełatwe negocjacje z TP w sprawie warunków budowy sieci światłowodowej.

OKIEM EKSPERTA

Należy szybko uruchomić przetarg na LTE

GRZEGORZ BERNATEK

szef działu analiz Audytela

Najważniejsza jest budowa infrastruktury szybkiego internetu. Byśmy mogli spełnić wymagania unijnej agendy cyfrowej, która zakłada, że do 2020 r. wszyscy Polacy będą mieć zalecany przez UE dostęp do internetu o prędkości 30 Mb/s, a połowa z nich o prędkości 100 Mb/s lub większej, musimy zacząć inwestować. Prezes UKE ma narzędzia, których zadaniem jest wspieranie budowy sieci, a także monitoring i raportowanie stanu infrastruktury szerokopasmowej w Polsce. Bardzo istotne jest porozumienie TP — UKE, dzięki któremu klienci operatora mogą uzyskać dostęp do nowych usług, w szczególności o większej przepustowości. Wpłynie to na rynek, bo operatorzy alternatywni mogą mieć ograniczony dostęp do sieci TP. Prezes UKE powinien jak najszybciej uruchomić przetargi na LTE, zwłaszcza te z zakresu 800 MHz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Do 2020 r. cała Polska ma być online