Do 2050 roku więcej plastiku w oceanach niż ryb

opublikowano: 20-01-2016, 15:48

Do 2050 roku waga plastikowych śmieci znajdujących się w oceanach będzie większa niż waga pływających w nich ryb, alarmuje raport przedstawiony podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

95 proc. plastikowych opakowań wartości 80-120 mld USD rocznie jest traconych przez gospodarkę po jednorazowym użyciu, głosi raport fundacji Ellen MacArthur, światowej sławy żeglarki. 

Bloomberg

Co najmniej 8 mln ton plastikowych śmieci trafia każdego roku do oceanów. To tak, jakby co minutę wrzucano do nich ładunek jednej śmieciarki.

- Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, do 2030 roku wzrośnie to do dwóch śmieciarek na minutę i czterech na minutę do 2050 roku – głosi raport, w którego opracowaniu pomagało m.in. McKinsey Centre for Business and Environment.

Z najnowszych badań wynika, że w oceanach znajduje się obecnie 150 mln ton plastikowych śmieci.

- W scenariuszu kontynuacji obecnej sytuacji przewidywane jest, że ocean będzie zawierał do 2025 roku jedną tonę śmieci plastikowych na każde trzy tony ryb, a w 2050 roku będzie już w nim więcej plastiku niż ryb – napisano w opracowaniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, local.ch

Polecane