Do funduszy wpłynęło niewiele ponad 2 mln zł

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 04-06-1999, 00:00

Do funduszy wpłynęło niewiele ponad 2 mln zł

Fundusze emerytalne dostarczyły do ZUS dane już ponad 3,4 mln klientów. Zakład natomiast nie przesłał do OFE większości składek za kwiecień. Przy takim tempie przesyłania środków do funduszy, do końca roku na konta OFE wpłyną pieniądze tylko za dwa miesiące. A wszystkiemu winni są płatnicy.

Do 31 maja do ZUS wpłynęło ponad 3 478 589 danych o członkach funduszy emerytalnych. OFE natomiast podpisały prawdopodobnie umowy już z ponad 3,7 mln klientów.

ZUS przyjął 3 422 744 informacji o członkach OFE. 55 845 z nich zawierało błędy formalne, 18 940 to podwójne umowy podpisane z różnymi funduszami, a 29 791 — również podwójne umowy, ale podpisane z jednym funduszem. Do UNFE zgłoszono także 380 740 akwizytorów funduszy, z czego urząd zarejestrował 360 370, a w 645 przypadkach wydał decyzje odmowne.

Winny nie tylko ZUS

Fundusze emerytalne nadal jednak nie otrzymały większości pieniędzy za kwiecień. Ze 156,58 mln zł, które powinny wpłynąć na ich konta do końca maja, ZUS przesłał zaledwie około 2,14 mln zł, czyli około 1,4 proc. całej sumy, wraz z odsetkami. Kwota obejmuje jedynie 30 120 klientów, którzy podpisali umowy w pierwszym miesiącu działalności funduszy, czyli w marcu. Opóźnienie powstaje najczęściej z winy płatników, którzy niedokładnie wypełnili deklaracje ubezpieczeniowe. Każde na przykład zaokrąglenie jakiejś kwoty powoduje wstrzymanie całej procedury w ZUS.

— Skomplikowane procedury reformy wymagają ścisłej współpracy z płatnikami. Niewłaściwie wypełnienie dokumentów przez pracodawców powoduje, że raporty imienne wraz z deklaracjami rozliczeniowymi nie zgadzają się i w efekcie odrzucany jest cały plik. Problem ten dotyczy głównie dużych zakładów pracy. W naszym interesie nie leży utrudnianie przesyłania pieniędzy do funduszy. Proces będzie przebiegał łatwiej, gdy znowelizujemy rozporządzenie z 30 grudnia dotyczące m.in. trybu rozliczania składek i kolejności zaliczania wpłat składek na poszczególne fundusze. W trybie pilnym przygotowujemy taką nowelę. W przyszłym tygodniu będzie gotowa — tłumaczy Ireneusz Fąfara, wiceprezes ZUS.

Wiodące fundusze emerytalne: CU, NN oraz PZU mają już w sumie około 2,3 mln klientów i ponad 160 tys. akwizytorów.

Wyścig czołówki

Commercial Union OFE BPH CU WBK zgłosił do ZUS ponad 900 tys. klientów. Umowy natomiast podpisał już z ponad milionem osób. Nationale-Nederlanden ma już 750 tys. członków, zaś OFE PZU Złota Jesień — ponad 630 tys. Kolejne miejsce zajmuje prawdopodobnie fundusz AIG. Jednak — jak powiedział Tomasz Frontczak, prezes PTE zarządzającego tym funduszem — dokładna liczba klientów zostanie ujawniona dopiero w grudniu. Następny w kolejności Zurich Solidarni OFE na koniec maja miał już ponad 180 tys. członków. Angielski,,czarny końŐŐ — OFE Norwich Union — ma tylko o 10 tys. mniej. Skarbiec Emerytura zaś podpisał umowy z ponad 148 tys. klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Do funduszy wpłynęło niewiele ponad 2 mln zł