Do końca roku trzy przetargi obligacji indeksowanych inflacją

opublikowano: 16-09-2004, 16:54

Resort finansów planuje do końca roku zorganizowanie, łącznie z wrześniowym, trzech przetargów obligacji indeksowanych inflacją - poinformował w czwartek PAP wicedyrektor departamentu długu publicznego MF Piotr Marczak.

"Zakładaliśmy, że poza tym przetargiem, który mamy we wrześniu zorganizujemy jeszcze dwa przetargi" - powiedział Marczak.

Resort finansów poszerzył w tym roku swoją ofertę o dwunastoletnie obligacje indeksowane inflacją IZ0816. Po raz pierwszy inwestorzy mogli je nabyć w sierpniu. Kolejna taka okazja zdarzy się 22 września. Wielkość oferty MF poda w poniedziałek.

Wcześniej resort zapowiadał, że jednorazowa podaż tych papierów będzie mieściła się w przedziale 0,4-0,5 mld zł. W całym 2004 roku, podobnie jak w przyszłym, przychody z obligacji indeksowanych do inflacji zaplanowano na nieznacznie ponad 1,8 mld zł.

Na rozpoczynającym program emisji obligacji inflacyjnych przetargu w sierpniu resort sprzedał całą ofertę wartości 500 mln

zł przy popycie 2,22 mld zł. Średnia cena wyniosła 904,1 zł, maksymalna 915,5 zł, a minimalna 900 zł.

Nowe obligacje to papiery o stałym kuponie wynoszącym 3 proc. Odsetki mają być naliczane raz w roku w dniu 25 sierpnia,

poczynając od 2005 roku. Nominał jednej obligacji wynosi 1.000 zł. Wartość ta będzie indeksowana o wskaźnik wyliczany na podstawie miesięcznej inflacji podawanej przez GUS.

Marczak podkreślił, że kwoty związane z finansowaniem deficytu budżetowego, zapisane w uzasadnieniu do projektu budżetu na 2005 rok, nie są jeszcze przesądzone.

Nie wykluczył, że wstępnie zaplanowane na 5,7 mld zł (w tym na finansowanie deficytu w przyszłym roku 4,4 mld zł) przychody prywatyzacyjne, zgodnie z intencją ministra finansów mogą ulec korekcie.

"Teraz będzie drugie podejście do budżetu w zależności od tego, czy uda się zapisać wyższe niż zaplanowano przychody

prywatyzacyjne. Inne parametry również mogą się jeszcze zmienić" - powiedział PAP.

Harmonogram emisji obligacji na rynek krajowy w IV kwartale gotowy będzie pod koniec września.

kba/ ana/ pwd/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Do końca roku trzy przetargi obligacji indeksowanych inflacją