Czytasz dzięki

Do końca tygodnia złoty i SPW stabilne

  • PAP
opublikowano: 08-10-2020, 17:15

W najbliższych dniach notowania złotego i krajowych obligacji skarbowych powinny się stabilizować - powiedział PAP Biznes ekonomista BNP Paribas Wojciech Stępień.

"W obecnym otoczeniu rynkowym złoty jest dość stabilny, w okolicy 4,48/EUR. Z jednej strony nastroje na światowych rynkach są nieco lepsze, co działa na korzyść złotego. Z drugiej jednak mamy lokalne problemy epidemiologiczne, przez które waluty regionu są pod presją. Do końca tygodnia spodziewam się, że kurs pozostanie w przedziale 4,47-4,50" - powiedział Wojciech Stępień.

W czwartek kurs EUR/PLN wahał się w przedziale 4,475-4,49. Początkowo złoty osłabiał się po informacji o rekordowej liczbie zakażeń koronawirusem - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 4.280 nowych przypadkach. Złoty szybko odrobił poranne straty, jednak w otoczeniu umacniającego się względem euro dolara, EUR/PLN znów skierował się do górnego ograniczenia przedziału, kończąc dzień w okolicy 4,49.

RYNEK DŁUGU

Rentowności na rynkach bazowych zniżkowały, a w ślad za nimi w dół poszły także krajowe SPW, przez co rentowność papierów 2-letnich wróciła w okolice zera.

"Na rynku długu niewielka podaż obligacji ze strony Skarbu Państwa w połączeniu z dużym popytem ze strony sektora bankowego powoduje presję na spadek rentowności. Poza tym, kwestie związane z koronawirusem sprawiają, że inwestorzy spodziewają się wolniejszego ożywienia gospodarczego i że stopy procentowe długo będą utrzymywane na niskim poziomie. Przez to krótki koniec krzywej schodzi jeszcze w dół. Z kolei widoczny obecnie na rynkach bazowych spadek awersji do ryzyka będzie wywoływał presję na wzrost rentowności na długim końcu - stąd spodziewam się stabilizacji 10-latek w przedziale 1,3-1,4 proc." - powiedział Stępień.

Na rynkach bazowych dochodowości rosną i w przypadku amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych rentowność wynosi 0,775 proc. (-1 pb), a niemieckich -0,518 proc. (-2,5 pb).

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane