Do sprywatyzowania jest 100 szpitali

  • Alina Treptow
15-01-2013, 00:00

Inwestorzy wyłożą nawet ponad 2 mld zł, jeśli nie przestraszą się dziury w budżecie NFZ

Przez kilka lat firmy, które inwestują na rynku medycznym, będą miały pełne ręce roboty. Według szacunków Piotra Czapskiego, partnera zarządzającego w funduszu private equity EQT, do prywatyzacji zostanie przeznaczonych około 100 szpitali. Zakup placówek oraz inwestycje pochłoną 1,5-2,4 mld zł.

— Średnie przychody szpitala powiatowego to 25-30 mln zł. Cena zakupu wraz z kosztem inwestycji to wskaźnik 0,6-0,8 przychodów dla jednego szpitala, czyli średnio 15-24 mln zł — oblicza Piotr Czapski.

Marek Wójcik, dyrektor Związku Powiatów Polskich, przewiduje jednak, że suma będzie mniejsza. Jego zdaniem, po pierwsze, liczba prywatyzowanych szpitali nie sięgnie 100, bo samorządy niechętnie decydują się na sprzedaż. Po drugie, inwestorzy wcale nie palą się do przejęć.

— Oprócz kilku operatorów nie ma wielu podmiotów, które rzeczywiście inwestują w medyczne placówki — twierdzi Marek Wójcik.

Dawkowana podaż

Machina prywatyzacyjna jednak już ruszyła. Inwestora szukają m.in. szpitale w Tczewie i Kwidzynie. Do wzięcia są też operatorzy lecznic — negocjacje prowadzą m.in. Grupa Nowy Szpital oraz giełdowy EMC Instytut Medyczny. Ten drugi po fiasku rozmów z EQT na nowo rozpoczął proces poszukiwania partnera. Fundusz też nie traci nadziei na udane zakupy. Jak zaznacza Piotr Czapski, EQT nadal jest zainteresowany inwestycjami w tym sektorze, ale liczba atrakcyjnych firm jest ograniczona.

Część samorządów zamiast prywatyzacji wybiera partnerstwo publiczno-prywatne. W takiej formule pieniędzy szuka warszawski Szpital Bielański. Potrzebuje 220 mln zł na sześciopiętrowy budynek, w którym znajdą się m.in. blok operacyjny z 12 salami oraz oddział intensywnej terapii.W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o samorządowcach z Mińska Mazowieckiego, którzy w PPP chcą zmodernizować lokalny SPZOZ.

Zadyszka NFZ

Część inwestorów może się jednak przestraszyć chmur zbierających się nad branżą. Wiele rozmów dotyczy grubości portfela Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), ściślej rzecz biorąc — pustek w jego kasie. Podczas ostatniego spotkania Komisji Trójstronnej przedstawiciele resortu zdrowia poinformowali, że na koniec listopada 2012 r. dziura w budżecie płatnika wyniosła 1,35 mld zł.

Według szacunków branży, za cały rok sięgnie co najmniej 1,5 mld zł. Z funduszu rezerwowego i zapasowego na jej łatanie pójdzie 466 mln zł. Skąd Ministerstwo Zdrowia weźmie brakujący miliard? W radzie funduszu pojawił się pomysł, aby przesunąć te pieniądze z refundacji leków. Przypomnijmy — na ustawie refundacyjnej NFZ zaoszczędził 1,5 mld zł. Resort potwierdził, że część tej kwoty trafi do szpitali. Sęk w tym, że na pieniądze trzeba będzie długo poczekać.

— Najpierw budżet 2012 musi zostać ostatecznie zamknięty. To oznacza, że pieniądze będzie można przekazać dopiero jesienią — zauważa Robert Mołdach, ekspert ds. gospodarki zdrowotnej w Pracodawcach RP.

Krótka kołdra

Jeśli nie z refundacji, to skąd? Zdaniem Roberta Mołdacha, fundusz przesunie 1 mld zł z tzw. niedowykonań, czyli funduszy niewykorzystanych przez szpitale. W ten sposób dziura będzie załatana, co jednak nie rozwiązuje problemów branży, bo kołdra wciąż jest za krótka. Pozostają nadwykonania, czyli zapłata za świadczenia, które szpital zrealizował, mimo że kontrakt na nie się skończył. W 2012 r. wyniosły one, bagatela, 2 mld zł. — Ich uregulowanie dla wielu szpitali oznacza być albo nie być — zauważa Dorota Gałczyńska, dyrektorka Szpitala Bielańskiego.

700 Mniej więcej tyle szpitali działa w Polsce…

11 mld zł …a tyle wynosi ich łączne zadłużenie.

133 Tyle szpitali samorządowych przekształciło się w spółki.

63 mld zł Tyle wynosi budżet NFZ na 2013 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Do sprywatyzowania jest 100 szpitali