„Dobra koniunktura sprzyja samolubstwu”

Poprawiająca się sytuacja gospodarcza sprawia, że ludzie stają się bardziej pewni siebie, a to sprzyja egoistycznym postawom także na boiskach w lidze NBA, twierdzi Aleksandar Timczenko z banku Goldman Sachs.

Zobacz więcej

Mecz NBA (fot. nba.com)

Czy w czasach dobrej koniunktury ludzie stają się bardziej egoistyczni? Okazuje się, że tak, przynajmniej jeśli chodzi o graczy koszykówki z NBA. Udowodnił to Aleksandar Timczenko, ekonomista banku Goldman Sachs. Specjalista stworzył „Wskaźnik samolubstwa” dla amerykańskiej ligi. Wykorzystując statystyki sięgające połowy ubiegłego wieku ustalił on stosunek przeciętnej liczby fauli w meczu do liczby asyst. Im więcej fauli i mniej asyst, tym wyższy „Wskaźnik samolubstwa NBA”.

Tak zbudowany wskaźnik okazał się blisko związany z miarami aktywności gospodarczej. Jak interpretuje Aleksandar Timczenko, pokazuje to, że zawodnicy, podobnie jak większość ludzi, stają się w czasach dobrej koniunktury bardziej pewni siebie. A to skutkuje rozprzestrzenianiem się bardziej egoistycznych zachowań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu