Dobra passa europejskich akcji najdłuższa od 2014 r.

opublikowano: 21-05-2018, 16:26
aktualizacja: 21-05-2018, 16:36

Choć Stoxx Europe 600 utrzymuje najdłuższą dobrą passę od czterech lat, to samo z sobie może być to niekorzystnym sygnałem dla europejskich rynków akcji.

Od dna sprzed blisko dwóch miesięcy indeks Stoxx Europe 600 zyskał 9,3 proc., sięgając w poniedziałek 396 punktów. Paneuropejski wskaźnik notuje trwającą serię ośmiu z rzędu tygodni zakończonych zwyżką, co nie zdarzyło się od czterech lat. Paradoksalnie, dobra passa indeksu wcale nie musi być dobrą wróżbą dla akcji ze Starego Kontynentu.

Kiedy ostatnio, między kwietniem a czerwcem 2014 r., Stoxx Europe 600 rósł nieprzerwanie przez osiem tygodni, w dziewiątym tygodniu zanotował szczyt, tylko po to, by rozpocząć dłuższą korektę. W jej najgłębszym punkcie straty wobec czerwcowego wierzchołka sięgały 13,5 proc., a szczyt trwale przełamany został dopiero w styczniu 2015 r., czyli po siedmiu miesiącach. Tymczasem sama dobra passa Stoxx Europe 600, utrzymująca się na przekór ryzyku politycznemu związanemu z formowaniem się populistycznej koalicji rządowej we Włoszech, może być li tylko mirażem.

Wszystko dlatego, że sytuacja we Włoszech bije w euro, którego notowania wobec dolara zeszły w poniedziałek najniżej od pół roku. Jeśli kurs Stoxx Europe 600 wyrazić nie we wspólnej walucie, a w dolarze, to od marcowego dna wskaźnik umocnił się o zaledwie 4,0 proc. (to jest, o niespełna połowę tego, na co wskazywałoby obliczenie w euro). Od lutowego tąpnięcia na globalnych rynkach wyrażony w dolarze paneuropejski indeks utrzymuje się w wąskim paśmie wahań, ograniczonym od dołu przez zanotowane 9 lutego dno załamania a od góry przez szczyt późniejszego odbicia, który wypadł 16 lutego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy