Dobre dane o japońskim eksporcie

opublikowano: 22-10-2014, 07:35

Wrzesień okazał się udanym miesiącem dla japońskich eksporterów, informuje Bloomberg.

Sprzedaż zagraniczna wzrosła bowiem o 6,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r. To najwyższa dynamika od siedmiu miesięcy i lepszy wynik od oczekiwanego przez analityków. Mediana ich prognoz wynosiła 6,5 proc.

Z kolei import do Kraju Kwitnącej Wiśni zwiększył się w minionym miesiącu o 6,2 proc. w ujęciu rocznym. Deficyt handlowy wyniósł 9583 ml jenów (9 mld USD).

Mocniejszy eksport będzie wsparciem dla gospodarki, która po kwietniowym wprowadzeniu wyższego podatku od sprzedaży przez gabinet premiera Shizno Abe spadła najmocniej od pięciu lat.

Dodatkowo Haruhiko Kuroda, gubernator Banku Japonii zasygnalizował wsparcie instytucji dla osłabienia jena, twierdząc, że słaba waluta jest zgodna ze strategią gospodarczą.

„To dobre informacje ze strony japońskiego banku centralnego. Potwierdzają, że BoJ bardzo liczy na eksport i będzie podejmował dalsze kroki by go wspierać” – ocenia Junko Nishioka, szef działu japońskiego w tokijskim oddziale Royal Bank of Scotland Group.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu