Dobre dane z japońskiej gospodarki

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 30-11-2020, 07:11

Produkcja przemysłowa w Japonii rosła w październiku piąty miesiąc z rzędu, zaś sprzedaż detaliczna odnotowała najlepszy wynik od ponad roku, co sygnalizuje, ze gospodarka odbija po kryzysie wywołanym pandemią Covid -19, informuje Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Trzecia na świecie pod względem wielkości gospodarka zwiększyła produkcję przemysłową o 3,8 proc. w porównaniu z wrześniem, w głównej mierze dzięki wzrostowi w produkcji maszyn i w branży motoryzacyjnej.

Odczyt przebił medianę prognoz ekonomistów, która zakładała wzrost o 2,1 proc. wobec 3,9-proc. dynamiki wzrostu miesiąc wcześniej.

Przedsiębiorstwa jakie stały się obiektem analiz Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu oczekują, ze w listopadzie wzrost sięgnie 2,7 proc., zaś w grudniu produkcja zmniejszy się o 2,4 proc.

Zapasy we wszystkich branżach związanych z produkcją zmniejszyły się w październiku o 1,6 proc. co jest siódmym miesiącem spadku z rzędu.

Tymczasem sprzedaż detaliczna wzrosła w październiku o 6,4 proc. w ujęciu rok do roku notując dodatnią zamianę pierwszy raz od ośmiu miesięcy. Pokryła się z medianą oczekiwań ekonomistów podczas gdy we wrześniu spadła o 8,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane