Czytasz dzięki

Dobre wieści zza Odry

opublikowano: 06-08-2020, 22:00

Niemiecki przemysł odbił się w czerwcu znacznie szybciej, niż spodziewali się tego eksperci, co jest dobrą wiadomością także dla Polski

Zamówienia w niemieckim przemyśle gwałtownie skoczyły w czerwcu, odbijając się względem majowych wyników aż o 27,9 proc. Te dane zaskoczyły nawet największych rynkowych optymistów, bowiem mediana prognoz ekspertów zakładała wzrost jedynie o 10 proc. To rysujące się w kształcie litery V odbicie w przemyśle jest wynikiem zniesienia koronawirusowych restrykcji i realizacji odłożonych na czas lockdownu zleceń. Czerwcowy wynik wciąż jednak kształtuje się wyraźnie poniżej rzeczywistości sprzed wybuchu pandemii — w ujęciu rok do roku oznacza bowiem spadek o 11,3 proc., podobnie jak porównanie czerwca do ostatniego miesiąca przed pandemią, a więc do lutego.

Popyt w górę

Tak dobry wynik napędzany był głównie krajowym popytem, mimo że sektor przemysłowy u naszych zachodnich sąsiadów jest z zasady nastawiony na eksport — zamówienia w Niemczech wzrosły o 35,3 proc., podczas gdy te zagraniczne jedynie o 22 proc. To sygnalizuje, że zerwane podczas pandemii globalne łańcuchydostaw potrzebują więcej czasu, by powrócić do dawnej świetności. Co ciekawe, to dobra inwestycyjne zanotowały największy skok popytu — urósł o 45,7 proc. m/m. Tymczasem nowe zamówienia na dobra konsumpcyjne wzrosły o jedyne 1,1, po wzroście o 4,3 proc. w maju.

Częściowo wynika to z tego, że popyt gospodarstw domowych spadł nieco mniej w okresie lockdownu niż sektora produkcyjnego, który niejako siłowo został zahamowany. Z drugiej strony konsumenci nie wydają zbyt dużo, martwiąc się o zatrudnienie w kolejnych miesiącach. Jak zauważa jednak Claus Vistesen, główny ekonomista Pantheon Macroeconomics, sektor dóbr pośrednich ma nieco większe znaczenie dla kolejnych odczytów: „Zamówienia na dobra pośrednie wzrosły o 10,6 proc. Odbicie popytu na dobra pośrednie jest zachęcające z dwóch powodów. Po pierwsze w maju był on praktycznie niezmienny. Po drugie trend wzrostowy w tym subindeksie często prowadzi do wzrostu pozostałych głównych komponentów” — zaznacza analityk think tanku.

Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
×
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Lepsze nastroje nad Wisłą

Carsten Brzeski, główny makroekonomista Banku ING, z radością przyniósł pozytywną czwartkową niespodziankę z największej unijnej gospodarki, zastrzegając jednak, że niemiecki przemysł oprócz koronawirusa musi się w końcu zmierzyć z bardziej strukturalnymi wyzwaniami, by powrócić solidnie na ścieżkę wzrostu: „Po zniesieniu lockdownu w kwietniu gwałtownie wzrosła w Niemczech głównie konsumpcja prywatna. Działalność przemysłowa wciąż pozostawała w tyle. Obecnie szersza działalność krajowa powróciła do poziomów ponad 90 proc. sprzed kryzysu, a przy dzisiejszych liczbach księgi zamówień przemysłowych również powróciły do poziomów 90 proc. sprzed kryzysu. Jedynym czynnikiem ograniczającym dalszy wzrost zamówień jest fakt, że konsekwentnie spadały one już od dwóch lat, a więc na długo przed kryzysem. Trudno więc będzie teraz notować istotne wzrosty. Te problemy strukturalne nie znikną z dnia na dzień, ale dzisiejsze dane wskazują, że branża może nadrobić zaległości w pozostałej części gospodarki” — zaznacza ekspert holenderskiego banku.

Takie wyniki niemieckiej gospodarki to dobry znak dla polskich producentów — wiele firm przemysłowych w Polsce to poddostawcy dla niemieckiego przemysłu, w związku z tym kiedy zwiększa się popyt na niemieckie produkty, rosną zamówienia i polepszają się nastroje nad Wisłą. W piątek opublikowane zostaną dane za czerwcową produkcję przemysłową, które w świetle czwartkowych danych zapewne również okażą się pozytywną niespodzianką.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane