Dobry nastrój opadł podczas notowań ciągłych

Tomasz Furman
21-12-1999, 00:00

Dobry nastrój opadł podczas notowań ciągłych

W poniedziałek podczas fixingu na rynku akcji podtrzymana została tendencja wzrostowa zapoczątkowana w połowie listopada. Najwięcej na wartości zyskały spółki reprezentujące sektor bankowy, a najmniej — mało aktywne ostatnio — NFI. Dodatkowo dogrywka zakończyła się znacznie większym niezaspokojonym popytem niż podażą.

SYMBOL „górki” pojawił się przy przeszło 20 spółkach, w tym przy Energomontażu Południe, który pod względem procentowego wzrostu kursu ustąpił miejsca tylko Baumie i Polisie. Kurs tej ostatniej — po podaniu informacji o pozyskaniu inwestora gotowego dokapitalizować spółkę — wzrósł prawie o 130 proc. Jednak każdy lokujący swoje środki w walory Polisy powinien pamiętać o dotychczasowych perturbacjach spółki na rynku i nie spełnionych obietnicach dotyczących chociażby jej rozwoju.

NAJWIĘKSZY spadek odnotowały akcje zeszłotygodniowego lidera wzrostów — Huty Ferrum, o przejęcie której rywalizują dwa podmioty. Identyczny spadek miał miejsce na walorach Unimilu. Jednak w tym przypadku spółka jest w dalszym ciągu jednym z liderów ostatnich spadków.

PRZYCZYNĄ znacznych wzrostów są niewątpliwie pozytywne reakcje inwestorów — w tym zwłaszcza zagranicznych — na opublikowane w zeszłym tygodniu dane dotyczące produkcji przemysłowej. Zdaniem obserwatorów rynku, jeszcze w 1999 roku czeka nas pokonanie rocznego maksimum większości indeksów. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że do osiągnięcia rekordu potrzebny jest indeksowi WIG zaledwie wzrost o 1,4 proc., a WIG 20 o niecałe 1,1 proc.

MIMO optymistycznych prognoz i większej skali wzrostów na wczorajszym fixingu niż w czasie piątkowej sesji, zanotowano znacznie mniejszą aktywność inwestorów. Spadła zarówno wartość obrotów, jak i ilość złożonych zleceń. Na efekty tych zmian nie trzeba było długo czekać. W notowaniach ciągłych bycze nastroje nieco opadły, co spowodowało nawet spadek wartości WIG-u 20 o 0,1 proc. w stosunku do otwarcia.

W JAKIM STOPNIU zbliżające się święta, tradycyjnie związane z nimi mniejsze obroty na rynkach kapitałowych oraz obawy inwestorów dotyczące problemu roku 2000, wpłyną na obecny obraz giełdy — trudno przewidzieć. Niewątpliwie jednak będą to najważniejsze czynniki, które mogą przyczynić się w najbliższym czasie do wyhamowania obecnych tendencji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dobry nastrój opadł podczas notowań ciągłych