Dochody budżetu są coraz wyższe

Jarosław Królak
opublikowano: 17-10-2006, 00:00

Wrzesień był kolejnym miesiącem wysokich dochodów podatkowych. Cieszy też niski deficyt, który po 3 kwartałach wynosi tylko 14,4 mld zł. 

Ministerstwo Finansów przedstawiło szacunkowe dane o wpływach budżetowych we wrześniu oraz o wysokości deficytu. Rząd może mieć powody do zadowolenia. Do kasy państwa pieniądze płyną szerokim strumieniem przy utrzymywanej dyscyplinie wydatków. Jeśli tak dalej pójdzie, to zdaniem ekonomistów, roczny plan dochodów zostanie wykonany z lekką nadwyżką, a deficyt może być niższy od zakładanego. Wszystko dzięki dobrej koniunkturze gospodarczej.

Płacą aż miło

W ciągu 9 miesięcy tego roku budżet uzyskał 144,3 mld zł (plan roczny — 195,3 mld zł). To o 11 mld zł więcej niż w takim samym okresie 2005 r. Na koniec września wykonanie budżetu sięga 73 proc. We wrześniu z podatku VAT wpłynęło 7,1 mld zł, z akcyzy — 3,4 mld zł, z PIT — 2,9 mld zł, a z CIT — 1,4 mld zł.

— Wyniki po raz kolejny są lepsze od oczekiwań. To pokazuje, że nasza gospodarka jest w dobrym stanie. Co prawda dochody budżetu są trochę niższe niż w sierpniu, ale dlatego, że spadły wpływy z dywidend od spółek skarbu państwa. Spodziewamy się, że następne miesiące także będą dobre i plan rocznych dochodów może być nawet przekroczony o blisko 2 mld zł —mówi Remigiusz Grudzień, ekonomista Banku PKO BP.

— Prawdę o stanie gospodarki pokaże czwarty kwartał. Jednak należy się spodziewać wykonania rocznego planu dochodów budżetowych — twierdzi Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu (PRB).

Zaskakujące saldo

O ile dobre dochody podatkowe cieszą ekspertów, o tyle niski deficyt jest dla nich niespodzianką. Na koniec września wyniósł on 14,4 mld zł (roczny plan 30,5 mld zł).

— Zaskakująco niskie były wrześniowe wydatki budżetu. Spodziewano się wzrostu, a nastąpił spadek. Cieszy dyscyplina. Uważam jednak, że jest to zwlekanie z realizacją wydatków, a nie ich trwała obniżka. Ale i tak niższy deficyt to dobra informacja dla rynków — mówi Remigiusz Grudzień.

Rezerwa płynnościowa wyniosła 16 mld zł.

— Ministerstwo Finansów może więc z niej finansować bieżący deficyt i mniej się zadłużać — dodaje ekonomista PKO BP.

Jego zdaniem, deficyt na koniec 2006 r. nie powinien być wyższy niż 29 mld zł.

Potwierdza to Janusz Jankowiak.

— Szacujemy, że roczny deficyt będzie do 1,5 mld zł niższy niż ujęty w ustawie budżetowej — mówi główny ekonomista PRB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu