Dodaj zespół do pomysłu na biznes

20-05-2012, 00:00

Sam pomysł na biznes nie wystarcza. Liczy się także stojący za nim człowiek.

Myśląc o rozpoczęciu własnego biznesu, przede wszystkim szukamy pomysłu. Dobry produkt lub usługa, odpowiadające zapotrzebowaniu na rynku to oczywiście zasada powstania biznesu. Jednak nawet dla osób inwestujących kapitał w nowe przedsięwzięcia biznesowe sam pomysł nie wystarcza. Liczy się także stojący za nim człowiek.
-
Inwestorzy często powtarzają, że nie oddzielają pomysłu od zespołu. Inwestują w całość, przy czym zespół jest podstawą realizacji wszelkich nawet najbardziej wyjątkowych projektów. Nie poniosą ryzyka inwestycji w nawet najlepszy projekt, jeśli nie zaufają ludziom – mówi Katarzyna Duda - specjalista w Dziale Rozwoju Przedsiębiorczości Agencji Rozwoju Pomorza S.A. oraz współorganizator II Edycji Konkursu od „Pomysłu do Biznesu”.


Podstawy sukcesu

Wartości firmy to nie tylko dobra materialne, takie jak nieruchomości czy urządzenia techniczne. W dzisiejszej gospodarce przewagę uzyskują jednak firmy, które rozumieją, że narzędziami sukcesu są także: umiejętne wykorzystanie kapitału ludzkiego, komunikacja, odpowiednia strategia działań rynkowych, wartość marki, reputacja. Źle zarządzana firma nie ma szans na rynkowe zwycięstwo.

Dostrzegają to inwestorzy prywatni – inwestujący w pomysły i przedsiębiorstwa we wczesnej fazie rozwoju. - Aniołowie biznesu biorą na wstępie pod uwagę produkt, rynek i możliwy potencjał zysku, jednak to jakość kadry zarządzającej warunkuje podjęcie decyzji o inwestycji i negocjowaniu udanej transakcji – mówi Katarzyna Duda.


Przekonać inwestora


II Edycja Konkursu „Od Pomysłu do Biznesu” ruszyła w kwietniu, a zakończy się Galą Finałową we wrześniu. To właśnie wtedy finaliści, młodzi przedsiębiorcy, będą mieli szansę bezpośredniego zaprezentowania swoich pomysłów inwestorom prywatnym, tzw. aniołom biznesu, przedstawicielom funduszy kapitałowych i zalążkowych, a także Funduszowi Kapitałowemu Agencji Rozwoju Pomorza SA.

Przedsiębiorstwo, którego działalność lub technologia uzależniona jest od jednej osoby może okazać się niepowodzeniem na skutek jej choroby lub niedyspozycji. Zespół daje pewność realizacji całego projektu, co obniża ryzyko inwestycyjne – mówi Katarzyna Duda – widać to także w naszym konkursie. Początkujący przedsiębiorcy, często poprzestają na zaprezentowaniu innowacyjności pomysłu. Inwestorzy jednak kalkulują inaczej – szukają gwarancji w ludziach.


W inwestycjach w nowe firmy nawet mniej nowatorski pomysł, może mieć szansę, gdy prezentujący go ludzie okażą się grupą, która ma jasne określone cele biznesowe i potrafi grać w zespole. Potencjałem jest wiedza, kompetencje ale i umiejętność współpracy. Inwestor musi widzieć zaangażowanie przedsiębiorcy oraz jego gotowość do realizacji niełatwego zadania, jakim jest zmierzenie się z realiami rynku.


Zbudować zespół

Punktem wyjścia do tworzenia zespołu powinno być określenie celów działania i planu ich realizacji. To pozwoli dobrać odpowiednią liczbę osób. Każdemu członkowi zespołu przypisuje się bardzo konkretną rolę i zakres obowiązków. Rolę określa się przez konkretne umiejętności i działania, które są jej przydzielone. W każdej firmie, powinien znaleźć się dyrektor finansowy, który utrzyma ścisłą kontrolę na wydatkami przedsiębiorstwa, a także zapewni okresowy dostęp do informacji. Ponadto w zespole nie może zabraknąć dyrektora handlowego. Jego zadaniem jest bowiem zapewnienie wzrostu sprzedaży poprzez rozpoznanie klientów i rozpoczęcie z nimi współpracy, a także opracowanie strategii zwiększenia zysków firmy. Efektywnie pracujący zespół powinien być zorientowany na rezultaty i zaangażowany w ich realizację. Dobrze więc, gdy zarządzający firmą wie na czym polega motywowanie grupy i dobra komunikacja.


Skuteczność komunikacji

Wymianę informacji, dzielenie się doświadczeniem i umiejętność określania wspólnych celów w każdym przedsiębiorstwie, trudno uzyskać bez prawidłowej komunikacji. Efekty realizacji projektów biznesowych zależą od jakości relacji między ludźmi. I to zarówno wewnątrz firmy, jak i w kontaktach z partnerami i klientami. Umiejętności te są niezmiernie istotne w przypadku młodych przedsiębiorców, którzy starają się zdobyć finansowanie własnej inwestycji z zewnątrz, np. od prywatnych przedsiębiorców dysponujących wolnym kapitałem.  Współpraca z inwestorem nie opiera się tylko na mówieniu, ale przede wszystkim słuchaniu, szczególnie, że są to osoby bardziej doświadczone w biznesie. Młodzi przedsiębiorcy powinni liczyć się z sugestiami inwestora, za którego wiedzą stoją lata praktyki w zmaganiu się z realiami rynku. Omawiając projekty firmy zamiast walczyć o zachowanie własnych racji, warto otworzyć się na proponowane zmiany. Trudności z porozumieniem już na etapie uzgadniania realizacji inwestycji nie wróżą dobrej jakości dalszej współpracy.

Nieskuteczna komunikacja w firmie prowadzi do ciągłych konfliktów i utraty ogromnej ilości energii. Obniża to zaufanie między członkami zespołu i ich zaangażowanie. Różnice zdań zdarzają się nawet w najlepiej dobranej i zorganizowanej załodze.


- Sprawnie działający zespół jest gotowy na zmiany, a konflikty są częścią codzienności i to, co należy z nimi robić, to je rozwiązywać i uczynić je elementem rozwoju osobistego i firmy – mówi Katarzyna Duda.


Informacja o konkursie:

Konkurs „Od Pomysłu do Biznesu – napisz biznesplan z Inwestornią” jest organizowany przez Agencję Rozwoju Pomorza SA. już po raz drugi. Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszych pomysłów na biznes, które pomysłodawcy mieliby szansę zrealizować dzięki kapitałowi, wiedzy i doświadczeniu inwestorów prywatnych.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty na Gali Finałowej, na której wybrani przez ekspertów finaliści – autorzy dobrych pomysłów na biznes, będą mieli możliwość zaprezentowania swoich projektów bezpośrednio przed inwestorami prywatnymi (aniołami biznesu), przedstawicielami funduszy kapitałowych i zalążkowych, sieci aniołów biznesu oraz Funduszu Kapitałowego Agencji Rozwoju Pomorza SA .

Udział w konkursie mogą wziąć wszystkie osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa we wczesnej fazie rozwoju. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.inwestornia.pl

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Dodaj zespół do pomysłu na biznes