Dolar najmocniejszy od 5 lat

opublikowano: 27-04-2022, 16:26

W środę dolar jest najmocniejszy wobec euro od marca 2017 roku, informuje Reuters.

Dolar umacnia się w związku z oczekiwaniem na agresywne podwyższanie stóp przez bank centralny USA. Rynek oczekuje, że już w przyszłym tygodniu Fed zdecyduje o podwyższeniu głównej stopy o 50 pkt. bazowych, a także podwyżek takiej samej wysokości na posiedzeniach w czerwcu i lipcu. Dolar umacnia się także z powodu rosnących problemów Europy, gdzie toczy się wojna na Ukrainie, i Chin zmagających się z epidemią koronawirusa. Dominic Bunning, szef analizy rynku walutowego w HSBC zwrócił uwagę, że wstrzymanie w środę przez Rosję dostaw gazu do Polski i Bułgarii „będzie wywierało presję na dalszy wzrost cen gazu” w Europie i „nasili obawy o parę wzrost-inflacja, pogarszającą się gwałtownie od początku roku”.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Indeks dolara, pokazujący zmianę jego wartości wobec koszyka głównych walut, osiągnął 103,5 i znalazł się najwyżej od stycznia 2017. Euro słabło o 0,8 proc. i notowano je po 1,0549 USD, najmniej od marca 2017 roku. Reuters przypomina, że wspólna waluta osłabła już o 4,7 proc. w kwietniu i zmierza do zanotowania największej miesięcznej straty od ponad 7 lat.

Złoty słabnie wobec dolara o 0,95 proc. do 4,4692 zł. Ostatni raz był tak słaby w 2000 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane