Dolar najsilniejszy od sześciu tygodni

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 16-05-2013, 09:08

Publikacje zaskakująco niskiego tempa wzrostu gospodarczego we Francji, Niemczech, a następnie całej strefie euro, wpłynęły na osłabienie wspólnej waluty wobec wszystkich walut z grona G-10.

Kurs EUR/USD, po wybiciu z trwającego ponad miesiąc trendu bocznego, zniżkował do 1,2850. Obecnie znajduje się tuż powyżej tego poziomu. Dziś największa uwagę powinny przykuć publikacje danych z USA.

Dane z zagranicy po raz kolejny okazały się ważniejsze dla notowań złotego niż doniesienia z rodzimej gospodarki. Polska waluta ponownie straciła na wartości. Kurs EUR/PLN wzrósł do 4,19, a USD/PLN do 3,2580 – złoty nie był tak słaby od prawie sześciu tygodni. Opublikowane nad ranem lepsze od oczekiwań dane z japońskiej gospodarki nie były w stanie silnie wpłynąć na notowania par jenowych. Kurs USD/JPY lekko wzrasta do 102,4, a EUR/JPY do 131,7. Dynamika PKB w Japonii w I kw. uplasowała się na poziomie 0,9 proc. kw/kw (konsensus: 0,7 proc.), natomiast produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 0,9 proc. w porównaniu do lutego. Wzrost gospodarczy napędzany był głównie wzrostem konsumpcji prywatnej oraz eksportem. Z kolei niski poziom inwestycji sugeruje, że w obliczu niepewnej polityki rządu oraz BoJ na początku roku, firmy pozostawały ostrożne. Uważamy jednak, że w drugim kwartale sytuacja ta uległa zmianie. Rozpoczęcie nielimitowanego skupu aktywów oraz deprecjacja jena (od początku roku o 18 proc. wobec amerykańskiego dolara) powinny skutecznie pobudzić inwestycje ze strony firm. Nasze prognozy zakładają wzrost kursu USD/JPY do poziomu 108, a EUR/JPY do 136 w przeciągu trzech miesięcy.

USA: Wnioski o zasiłek znów przyciągną uwagę
Dziś poznamy pierwsze ważne dane z rynku nieruchomości USA za kwiecień (14:30) – pozwolenia na budowę i rozpoczęte budowy domów. Od kilkunastu miesięcy w tym sektorze gospodarki następuje wyraźne ożywienie, dzisiejsze dane powinny potwierdzić tę tendencję. O tej samej godzinie poznamy tygodniowa liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, a o 16:00 regionalny indeks koniunktury Fed z Filadelfii za maj. W ubiegłym tygodniu najniższa od ponad pięciu lat liczba nowych wniosków o zasiłek wskazała na kontynuację poprawy sytuacji na rynku pracy i wywołała wzrost oczekiwań na wcześniejsze zakończenie QE3 ze strony Fed. Jeżeli dziś również dane pozytywnie zaskoczą dolar powinien ponownie zyskać na wartości. (konsensus zakłada lekki wzrost z 323 tys. do 330 tys.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Polecane