Dolar osłabł z powodu obaw o tempo ożywienia

Netia Holdings S.A.
14-03-2002, 17:38

NOWY JORK (Reuters) - Kurs dolara wobec euro i franka szwajcarskiego spadł podczas czwartkowych notowań w USA do najniższego poziomu od kilku miesięcy, ponieważ inwestorzy niepokoją się o tempo ożywienia największej gospodarki świata.

Kurs franka osiągnął najwyższy od dwóch miesięcy pozim wobec dolara z powodu obaw przed nadchodzącym atakiem wojsk amerykańskich na Irak.

"Zaczepne wypowiedzi Busha oraz eskalacja przygotowań wojskowych do ataku na Irak to główny powód znacznego umocnienia się franka szwajcarskiego wobec dolara" - powiedział Marc Chandler, analityk walutowy HSBC Capital Markets.

W środę prezydent USA George W. Bush powiedział ,że prezydent Iraku Saddam Hussain stanowi problem i dodał: "Zabierzemy się za niego". Frank szwajcarski zwykle zyskuje w okresach niepewnej sytuacji polityczno- gospodarczej.

W ślad za frankiem umocnił się również euro osiągając w pewnym momencie najwyższy od siedmiu tygodni poziom 88,40 centa, ale potem spadł do 88,19 centa.

W czwartek rząd USA poinformował, że w ubiegłym tygodniu liczba nowych bezrobotnych spadła do 337.000, co odebrano jako kolejny sygnał poprawy sytuacji na rynku pracy. Natomiast zapasy amerykańskich firm wzrosły w styczniu o 0,2 procent - po raz pierwszy od roku.

Jednak zdaniem analityków duzo większe znaczenie dla rynków miała środowa wypowiedź szefa Fed Alana Greenspan, który stwierdził, że deficyt obrotów bieżących w USA trzeba będzie wreszcie "powstrzymać".

"Jego wczorajsza wypowiedź pokazuje, że deficyt będzie nadal stanowić problem dla USA. Jak uczy historii nie da się go utrzymać" - powiedział David Durrant z Bank Julius Baer w Nowym Jorku.

Mimo znaczącej nierównowagi handlowej kurs dolara umacniał się, ponieważ deficyt finansowany jest dzięki napływowi zagranicznego kapitału.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Netia Holdings S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dolar osłabł z powodu obaw o tempo ożywienia