Dolar potanieje, ale euro nie

Krzysztof Kolany, Bankier.pl
opublikowano: 03-02-2019, 22:00

Perspektywy złotego pozostają nieciekawe, ale przynajmniej możemy oczekiwać spadku notowań dolara i franka szwajcarskiego, prognozują analitycy

Na początku roku rynkowy konsens zakładał, że w 2019 r. nie dojdzie do umocnienia złotego. Bankowi analitycy zakładali wówczas, że kurs EUR/PLN przez cały rok utrzyma się w pobliżu 4,29 zł, ale po styczniu pojawiły się pewne zmiany. Teraz mediana prognoz analityków zebrana przez agencję Bloomberg przesunęła się w dół i daje nadzieję na delikatne umocnienie polskiej waluty w drugiej połowie roku. Na koniec września możemy oczekiwać euro po 4,27 zł, a na koniec grudnia po 4,25 zł.

W perspektywie całego roku największymi optymistami względem złotego pozostają analitycy Raiffeisena, którzy typują euro po 4,10 zł. Do ekspertów Nomury dołączyła ekipa ABN Amro, która teraz spodziewa się 4,15 zł na koniec roku. Bez zmian pozostał za to skład pesymistów obstawiających wyraźne osłabienie złotego w 2019 r. Taki scenariusz wciąż obstawiają analitycy Rabobanku (4,48 zł za euro na koniec grudnia), Bayerische Landesbanku (4,42 zł) oraz Banku Julius Baer (4,42 zł). Zmieniły się za to prognozy względem dolara. Jeszcze miesiąc temu rynkowy konsens zakładał zdecydowane osłabienie amerykańskiej waluty w drugiej połowie roku. Na koniec grudnia „zielony” miał kosztować już tylko 3,50 zł.

Lecz mediana prognoz analityków z końcówki stycznia zakłada już zejście do 3,58 zł z obecnych 3,72 zł i 3,73 zł prognozowanych na koniec marca. Bankowi analitycy zakładają, że frank szwajcarski przez cały rok utrzyma się blisko parytetu 1 do 1 względem dolara, co oznaczałoby spadek kursu CHF/PLN w pobliże 3,70 zł. Dość nieoczekiwanie stabilne są też prognozy dla funta brytyjskiego. Mediana prognoz analityków przez cały rok wynosi88 pensów za jedno euro, co przy oczekiwanej aprecjacji złotego przekładałoby się na systematyczny spadek kursu funta w stronę 4,80 zł względem obecnych 4,86 zł.

Pamiętajmy, że mówimy tu o medianie prognoz analityków. Przewidywania nawet najlepszych ekspertów mogą rozminąć się z rzeczywistością, co zresztą w przeszłości zdarzało się nie tak rzadko. Co więcej, są to prognozy na ostatni dzień danego kwartału — w międzyczasie kursy walut mogą podlegać mocnym wahaniom.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Kolany, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu