Dolar rozpoczął tydzień od dalszych spadków, ale…

  • Marek Rogalski
opublikowano: 24-06-2019, 11:41

Kluczowe informacje z rynków:

AUSTRALIA/ RBA: Prezes RBA przyznał, że wzrosły ryzyka dla globalnej gospodarki, ale stwierdził, że w sytuacji, kiedy większość banków centralnych decyduje się na luzowanie polityki, to efektywność takich działań jest mniejsza i tym samym pole dla nich może być ograniczone.

TURCJA: W powtórzonych wyborach samorządowych w Stambule, ponownie wygrał (i to sporą przewagą głosów) kandydat opozycji Ekrem Imamoglu z CHP

USA / CHINY/ ROZMOWY HANDLOWE: Strona chińska po raz kolejny potwierdziła wolę spotkania prezydentów Xi i Trumpa podczas szczytu G-20 w Osace (28 czerwca). Tamtejszy resort handlu poinformował o prowadzonych przygotowaniach z udziałem obu stron – do roboczego spotkania obu delegacji ma dojść już 25 czerwca. Tymczasem amerykańska prasa spekuluje, jakoby administracja Trumpa rozważała wprowadzenie restrykcji dla chińskich firm dostarczających sprzęt do technologii 5G.

USA / IRAN: Trump nie wykluczył nałożenia nowych, „znacznych” sankcji na Iran, jeżeli przywódcy tego kraju nie zmienią dotychczasowej polityki. W piątek prezydent USA w ostatniej chwili odwołał atak rakietowy na Iran, który miał być odwetem za zestrzelenie amerykańskiego drona.

EUROSTREFA / NIEMCY / DANE: W czerwcu indeks nastrojów w biznesie (Ifo) cofnął się do 97,4 pkt. z 97,9 pkt. w maju (szacowano 97,3 pkt.). Lepiej zachował się subindeks bieżącej kondycji, który wzrósł do 100,8 pkt. z 100,6 pkt. (szacowano 100,0 pkt.), ale gorzej wypadł subindeks oczekiwań, który spadł do 94,2 pkt. z 95,3 pkt. (oczekiwano 94,5 pkt.).

Opinia:  Nowy tydzień rozpoczął się od kontynuacji osłabienia dolara – nadal widać echa zeszłotygodniowego komunikatu FED, który pozostawił otwarte drzwi do obniżek stóp, a nawet podbił oczekiwania na lipiec (rynek próbuje dyskontować cięcie o 50 p.b.). Zmiany w poniedziałek nie są jednak duże, co można przypisać zbliżającemu się spotkaniu prezydentów USA i Chin, które może stworzyć warunki do zawarcia umowy handlowej, ale i też wcale nie musi. Niepewność powoduje, że rynki będą mniej skłonne do akceptacji ryzyka i tym samym podbijania cen bardziej ryzykownych aktywów (i walut). Wprawdzie strona chińska formalnie przygotowuje się do piątkowej kolacji przy okazji szczytu G-20 w Osace, ale klimat towarzyszący temu spotkaniu nie jest najlepszy… Nie poprawiają tego przecieki, jakoby Amerykanie chcieli wyciąć chińskie firmy z przetargów na sprzęt dla technologii 5G, chociaż z drugiej strony wiceprezydent USA Mike Pence przełożył dzisiejsze wystąpienie nt. Chin (jego słynne wystąpienie z października ub.r. było obrazem „zimnej wojny”).

Dzisiaj rano dolar „wyraźnie” traci względem walut Antypodów, po tym pojawiają się sygnały, że RBA i RBNZ mogą nie być skłonne spieszyć się z luzowaniem polityki , ale i też wobec walut skandynawskich. Na drugim biegunie są peso i turecka lira (wsparta wynikiem wyborów w Stambule), choć zmiany są minimalne.

Na wykresie koszyka BOSSA USD w zeszłym tygodniu doszło do wybicia dołem przez linię trendu wzrostowego rysowaną od września ub.r., co tylko potwierdza zmianę średnioterminowego nastawienia wobec dolara. Nie można jednak wykluczyć, że w najbliższych dniach będziemy świadkami próby wyrysowania tzw. ruchu powrotnego w stronę 81,6 pkt.

Na EURUSD jesteśmy po serii mocnych zwyżek, a dzisiejszy odczyt Ifo nie daje jednoznacznie pozytywnego obrazu (podobnie było zresztą z piątkowymi szacunkami indeksów PMI). Technicznie można wskazać opór przy 1,14 wynikający nie tylko z psychologicznej bariery (równa figura), ale zwłaszcza górnego ograniczenia kanału wzrostowego. Na obecną chwilę trudno jednak wskazać argumenty, które mogłyby przemawiać za tym, że korekta będzie mocniejsza (w stronę dolnego ograniczenia w/w kanału, które obecnie przebiega przy 1,1225).

Teoretycznie lepiej od euro może zachowywać się funt, choć w relacji do dolara obie pary (EURUSD i GBPUSD) mogą wejść w korektę. Przy funcie znaczenie może mieć to, że szanse na objęcie przywództwa w Partii Konserwatywnej przez Borisa Johnsona (teraz członkowie Partii mogą dokonywać listownego wyboru pomiędzy nim,, a szefem MSZ Jeremy’m Hunt’em) nie są tak oczywiste po serii artykułów w prasie dotyczących jego prywatnego życia. Johnson w przeciwieństwie do Hunta jest kojarzony z bardziej twardą linią negocjacji w kwestii Brexitu i byłby skłonny zrealizować scenariusz wyjścia bez umowy.

 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane