Dolar słabł i słabł

Mariusz Potaczała
opublikowano: 14-12-1998, 00:00

Dolar słabł i słabł

Zgodnie z przewidywaniami ostatni tydzień na międzynarodowym rynku walutowym przyniósł dalsze osłabienie się dolara amerykańskiego.

NA OTWARCIE USD/DEM notowany był na poziomie 1,6790/00, natomiast USD/JPY —118,65/75. Z początkiem tygodnia USD/DEM testował strefę oporu 1,6820 (stanowiącą poprzednie wsparcie), niestety zanotowane sprzedaże USD/DEM przez europejskie banki centralne nie pozwoliły na większą jego aprecjację.

DO SPADKU waluty amerykańskiej przyczyniły się również dosyć agresywne sprzedaże GBP/DEM i GBP/JPY, spowodowane oczekiwaniem na obniżkę stóp procentowych w Anglii. Redukcja ta nastąpiła w czwartek i wyniosła 0,50 proc., do poziomu 6,25 proc. Na słabszego dolara miała także wpływ ciągnąca się wciąż sprawa impeachmentu Clintona.

PODSTAWOWYM elementem mającym negatywny wpływ na walutę amerykańską były wiadomości o przygotowaniach banków centralnych do przewalutowania znacznej części swych rezerw w euro. Oprócz większości europejskich banków centralnych gotowość tę wyraził Hong-kong oraz centralny bank Chin, który w najbliższych trzech latach przewiduje zwiększenie swych rezerw w euro z obecnych 19 proc. do 35 proc.

W OSTATNIM dniu tygodnia USD/DEM zanotował najniższy poziom od ponad miesiąca, wynoszący 1,6490/00. Na zamknięcie USD/DEM notowany był 1,6525/35, USD/JPY -117,65/75.

W BIEŻĄCYM tygodniu spodziewamy się dalszej deprecjacji waluty amerykańskiej. Naszym zdaniem USD/DEM osiągnie już w tym tygodniu wcześniej prognozowany przez nas poziom 1,63 - 1,64, natomiast USD/JPY — 114 - 116.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Dolar słabł i słabł