Czytasz dzięki

Dolar wciąż rośnie w siłę

Robert Szklarz
opublikowano: 23-11-2016, 22:00

Amerykańska waluta jest najdroższa względem euro od 14 lat. Kurs USD/PLN przebił natomiast 4,20 zł.

Rajd dolara twa w najlepsze. Wczoraj wsparły go dobre dane o zamówieniach na środki trwałe. W październiku dynamika wyniosła 4,8 proc. w ujęciu miesięcznym. To czwarta z rzędu zwyżka tego wskaźnika. Ponadto utrzymuje się dobra sytuacja na rynku pracy, nie słabną więc spekulacje co do skali i tempa podwyżek stóp przez Fed. Konrad Białas, główny ekonomista DM TMS Brokers, uważa, że na posiedzeniu w grudniu członkowie Rezerwy Federalnej będą wstrzemięźliwi, co na jakiś czas zatrzyma umocnienie „zielonego”.

TRZY PYTANIA DO... KONRADA BIAŁASA, GŁÓWNEGO EKONOMISTY TMS BROKERS

1 Co spowodowało środowe umocnienie dolara?

Wzrost notowań nastąpił po publikacji bardzo dobrych danych o zamówieniach na środki trwałe w USA, które zakończyło trwającą od dwóch miesięcy złą passę. Daje to nadzieję na solidne odbicie inwestycji, dzięki czemu po dwudniowej przerwie kontynuowany jest rajd na dolara.

2 Jak długi może to być trend?

Rynek długu wycenia już prawdopodobieństwo grudniowej podwyżki stóp procentowych przez Fed na 100 proc., więc ten czynnik już dłużej nie będzie wpływał na kurs dolara. Pytanie, na ile prawdopodobne będą dalsze podwyżki w 2017 r.? Obecnie mówi się o jednej pewnej podwyżce i drugiej z prawdopodobieństwem 75 proc., ale więcej będzie wiadomo po grudniowym posiedzeniu. Moim zdaniem, Fed nie zobowiąże się do znaczących podwyżek za rok i wzrost dolara trochę przyhamuje.

3 Dlaczego przy okazji aprecjacji dolara złoty osłabia się także wobec euro i franka szwajcarskiego?

Wzrost kursu dolara ciągnie za sobą wzrost rentowności amerykańskich obligacji, co przekłada się na wzrost rentowności papierów niemieckich i — pośrednio — polskich. Gdy jest coraz mniejsza zachęta, by zbierać premię za ryzyko na polskim rynku, kapitał się z niego wycofuje i wędruje do bardziej bezpiecznych aktywów amerykańskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Szklarz

Polecane