Dolar wciąż rośnie w siłę

Robert Szklarz
opublikowano: 23-11-2016, 22:00

Amerykańska waluta jest najdroższa względem euro od 14 lat. Kurs USD/PLN przebił natomiast 4,20 zł.

Rajd dolara twa w najlepsze. Wczoraj wsparły go dobre dane o zamówieniach na środki trwałe. W październiku dynamika wyniosła 4,8 proc. w ujęciu miesięcznym. To czwarta z rzędu zwyżka tego wskaźnika. Ponadto utrzymuje się dobra sytuacja na rynku pracy, nie słabną więc spekulacje co do skali i tempa podwyżek stóp przez Fed. Konrad Białas, główny ekonomista DM TMS Brokers, uważa, że na posiedzeniu w grudniu członkowie Rezerwy Federalnej będą wstrzemięźliwi, co na jakiś czas zatrzyma umocnienie „zielonego”.

TRZY PYTANIA DO... KONRADA BIAŁASA, GŁÓWNEGO EKONOMISTY TMS BROKERS

1 Co spowodowało środowe umocnienie dolara?

Wzrost notowań nastąpił po publikacji bardzo dobrych danych o zamówieniach na środki trwałe w USA, które zakończyło trwającą od dwóch miesięcy złą passę. Daje to nadzieję na solidne odbicie inwestycji, dzięki czemu po dwudniowej przerwie kontynuowany jest rajd na dolara.

2 Jak długi może to być trend?

Rynek długu wycenia już prawdopodobieństwo grudniowej podwyżki stóp procentowych przez Fed na 100 proc., więc ten czynnik już dłużej nie będzie wpływał na kurs dolara. Pytanie, na ile prawdopodobne będą dalsze podwyżki w 2017 r.? Obecnie mówi się o jednej pewnej podwyżce i drugiej z prawdopodobieństwem 75 proc., ale więcej będzie wiadomo po grudniowym posiedzeniu. Moim zdaniem, Fed nie zobowiąże się do znaczących podwyżek za rok i wzrost dolara trochę przyhamuje.

3 Dlaczego przy okazji aprecjacji dolara złoty osłabia się także wobec euro i franka szwajcarskiego?

Wzrost kursu dolara ciągnie za sobą wzrost rentowności amerykańskich obligacji, co przekłada się na wzrost rentowności papierów niemieckich i — pośrednio — polskich. Gdy jest coraz mniejsza zachęta, by zbierać premię za ryzyko na polskim rynku, kapitał się z niego wycofuje i wędruje do bardziej bezpiecznych aktywów amerykańskich.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Szklarz

Polecane