Dolar wyraźnie traci

XTB
opublikowano: 17-12-2008, 08:02

Zaskakujące posunięcie ze strony Fed miało bardzo duże znaczenie dla rynku eurodolara, który wczoraj znajdował się na  rozdrożu. Po dojściu do poziomu 1,3730 inwestorzy ewidentnie czekali na dalsze sygnały. Zobowiązanie Fed do wpompowania takiej ilość pieniądza, która pobudzi gospodarkę nie służy dolarowi i tak też zinterpretował to rynek.

Po decyzji Komitetu notowania pary EURUSD poszybowały nawet do 1,42, gdzie znajduje się 50% zniesienie spadków z okresu lipiec-październik. Ruch był bardzo dynamiczny i mimo pewnego zatrzymania może zapowiadać dojście nawet do poziomu 1,49 (choć być może z niewielką korektą w międzyczasie). Zyskiwał też jen, choć w nieco mniejszym stopniu. Mimo to para USDJPY była w stanie poprawić swoje kilkunastoletnie minimum i odnotować poziom 88,20, choć rano jesteśmy bliżej poziomu 89,00. Warto odnotować, że rynek walutowy oderwał się tym samym od tego, co działo się na rynkach akcji. Mamy przecież wzrosty cen akcji i dalsze umacnianie się jena.

Być może wrócimy powoli do klasycznych zależności, w których dobre figury w USA są korzystne dla dolara i rynków akcji, nie zaś korzystne dla na przykład euro czy franka. Funt i frank również nie przegapiły okazji do umocnienia, choć frank zyskał więcej – notowania USDCHF obniżyły się do poziomu 1,12 i jest szansa na zejściu w okolice 1,07. Wielką niewiadomą jest natomiast zachowanie się złotego podczas dzisiejszych notowań. Czysto teoretycznie złoty powinien się umocnić, ale rynek ostatnio dał wiele dowodów ignorowania zewnętrznej sytuacji i na złotym (głównie na EURPLN) toczył swoją grę. Nie można wcale wykluczyć, iż złoty zyska nieco do dolara, ale straci w relacji do euro i odnotujemy nowe roczne maksimum na tej parze.

Przemysław Kwiecień
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Przemyslaw.kwiecien@xtb.pl

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: XTB

Polecane