Dolewanie paliwa fintechom

opublikowano: 10-12-2017, 22:00

Ułatwienia prawne, kapitał prywatny i państwowy oraz współpraca z bankami — dzięki temu rozkwitną młode firmy technologiczne w sektorze finansowym.

WYWIAD PULSU Z JADWIGĄ EMILEWICZ, WICEMINISTER ROZWOJU

Jadwiga Emilewicz
Zobacz więcej

Jadwiga Emilewicz FORUM

„PB”: Jak duży jest krajowy rynek fintechów?

Jadwiga Emilewicz: Według raportu fundacji Fintech Poland, w kraju funkcjonuje około 100 start-upów z tego sektora. Tworzą ciekawe rozwiązania, m.in. z pogranicza usług finansowych i cyberbezpieczeństwa. Nie jest ich wiele, ale czekamy na pojawienie się kolejnych.

Co najmocniej hamuje ich rozwój?

Fintechy w Polsce mogą bez problemu rozwijać się technologicznie, mają natomiast utrudniony proces testowania i wdrażania swoich rozwiązań. Wprowadzanie usług finansowych na rynek wymaga uzyskania licencji, co jest długotrwałe i kosztowne. Ma się to nijak do startupowego podejścia, które bazuje na potrzebie szybkiej weryfikacji nowych rozwiązań — jeśli się sprawdzą, warto je rozwijać, jeśli nie, lepiej od razu odrzucić.

Jakie zmiany legislacyjne w tym zakresie mogą zostać wprowadzone w najbliższym czasie?

Obecnie przygotowywane są zmiany w ustawie o nadzorze finansowym. W ich wyniku do statusu Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) wpisany zostanie obowiązek aktywnegoposzukiwania innowacji. Ponadto opinie wydawane przez KNF w odniesieniu do jednych podmiotów będą drogowskazem także dla innych działających w podobnym segmencie. Komisja zacznie też publikować dokumenty w języku angielskim, co może się wydawać błahostką, ale naszym zdaniem, pomoże przyciągnąć do Polski fintechy zza granicy.

Czy odbiorcą usług fintechowych może stać się również administracja publiczna?

Zmiany legislacyjne, nad którymi pracujemy, mają to ułatwić. Już teraz Ministerstwo Finansów planuje rozpocząć współpracę z fintechami uczestniczącymi we wspieranym przez administrację publiczną hackathonie. Pojawił się pomysł przygotowania rozwiązań ograniczających karuzele VAT-owskie.

Pracujemy także nad kwestią zatorów płatniczych i myślimy o rozwiązaniu, które pozwoliłoby bankom, przedsiębiorcom i urzędom skarbowym widzieć przepływ zobowiązań finansowych, co uczyniłoby ten proces bardziej transparentnym. Obecnie mamy do czynienia z nadpłynnością finansową w bankach i nadmiernym „kredytowaniem się” dużych firm u mniejszych podmiotów. Duże firmy chętne korzystają z długich, zagwarantowanych ustawowo terminów fakturowania, nierzadko też je przekraczają, co przez mniejsze przedsiębiorstwa bywa ukrywane z obawy przed utratą kontrahentów.

Jaka jest dostępność publicznych programów wsparcia dla krajowych fintechów?

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach programu ScaleUp wyłoniła 10 akceleratorów, z których dwa skoncentrowane są właśnie na usługach finansowych. Prowadzone są one w partnerstwie z PKO BP i Alior Bankiem — na udostępnionej przez nie infrastrukturze start-upy mogą testować swoje rozwiązania. Fintechy mogą tu pozyskać finansowanie w wysokości 50-200 tys. zł.

Efekty programu poznamy wiosną 2018 r. Fintechy mogą też korzystać z finansowania udostępnianego poprzez programy Polskiego Funduszu Rozwoju. Na razie nie finansujemy dużej liczby projektów fintechowych, ale ten rynek w Polsce dopiero się kształtuje. W fintechy zaczyna też inwestować sektor prywatny. Krzysztof Domarecki, założyciel chemicznej grupy Selena, uruchomił fundusz korporacyjny Fidiasz FIZ.

Czy banki już przestały bać się fintechów, które — jak niegdyś wieszczono — wyeliminują je z rynku?

To ciekawe zjawisko — charakterystyczne dla polskiego sektora bankowego i wiele mówiące o jego otwartości na technologie. Krajowe banki szybko uznały, że nie zdołają zatrzymać rozwoju nowych form płatności i usług finansowych rozwijanych przez fintechy. Przyglądają się im i zaczynają z nimi współpracować. Trudno przewidzieć, czy w przyszłości banki znikną z rynku, choć osobiście uważam, że tak właśnie się stanie. Pytanie, czy operatorem dużej platformy fintechowej nie zostanie któryś z obecnych banków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiała: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu