Dom Development nie zwalnia tempa

opublikowano: 07-03-2019, 22:00

Największy deweloper w kraju bije kolejne rekordy — odnotował najwyższe w historii wyniki sprzedaży i zyski.

Grupa Dom Development z satysfakcją zamyka ubiegły rok. Sprzedała 3602 mieszkania, w tym 1006 w IV kw. przy wysokich marżach. Deweloper pobił także zeszłoroczny rekord, przekazując do użytku o 700 lokali więcej. Przychody ze sprzedaży sięgnęły 1,654 mld zł, o 18 proc. więcej niż 2017 r. Grupa odnotowała także najwyższe zyski, które poszły w górę o 19 proc., do 227 mln zł.

Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.
Zobacz więcej

Jarosław Szanajca, prezes Dom Development. Fot. Marek Wiśniewski

— W 2018 r. wypracowaliśmy rekordowy poziom sprzedaży i zysków mimo wielu wyzwań w branży. Wszystkie projekty zakończyliśmy terminowo. Bardzo dobre marże potwierdziły efektywność naszych działań. Miniony rok był dla nas okresem rozwoju, ale także przejściowej stabilizacji sprzedaży mieszkań, po 45-procentowym skoku w 2017 r. w wyniku akwizycji Euro Stylu. Rozpoczęliśmy 30 projektów, mimo trudności administracyjnych, ograniczonej dostępności usług budowlanych i ich rosnących kosztów. Udane rozpoczęcie własnego generalnego wykonawstwa na wybranych projektach pozwoliło nam na większą elastyczność działań w obliczu wciąż widocznych problemów na rynku wykonawczym. Mamy poczucie, że w pełni wykorzystujemy potencjałrynkowy i sprzyjające nam czynniki makroekonomiczne, które wspierają bardzo silny popyt — mówi Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.

W 2018 r. Dom Development rozpoczął budowę 3598 mieszkań w ramach 30 projektów. W efekcie na koniec roku grupa miała ich w budowie 4413 w 46 inwestycjach. Wykonawstwo 426 z nich prowadzi Dom Construction. Powstała w 2018 r. spółka jest odpowiedzialna w grupie za generalne wykonawstwo na wybranych projektach. Dom Development kupił w 2018 r. grunty na 2765 lokali w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście. Wydał na nie 300 mln zł. W 2019 r. planuje wydać ponad 500 mln zł.

OKIEM EKSPERTA

Problem z gruntami nie zniknie

MATEUSZ MUCHA, menedżer Domu Maklerskiego Navigator

2018 był kolejnym dobrym rokiem dla całej branży deweloperskiej. Widoczne jest to w wynikach jednego z jej liderów, czyli Dom Development. Spółka osiągnęła rekordowe wyniki i gotowa jest do wypłaty całego zysku w formie dywidendy, co nie wpłynie znacząco na poziomjej zadłużenia. 2019 r., a w szczególności pierwszy i czwarty kwartał, ze względu na zaplanowaną największą liczbę przekazanych lokali, powinien przynieść ponownie dobre wyniki finansowe. Jedynym niepokojącym sygnałem są trudności z dostępem do gruntów na rynku warszawskim, co może wpłynąć na tempo uzupełniania oferty w kolejnych latach. Zagrożeniem dla branży nadal pozostaje rynek wykonawstwa, mimo, że w drugiej połowie 2018 r. częściowo się ustabilizował. Ze względu na odpływ z Polski pracowników ze Wschodu może ponownie ucierpieć.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu