Dominują komentarze w sprawie kursów walut

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 12-02-2013, 10:35

Początek tego tygodnia przynosi stabilizację notowań eurodolara. Para pozostawała w wąskim zakresie ruchu i korygowała ostatnie silne spadki, jednak nie zdołała powrócić powyżej najbliższej strefy oporu 1,3420-1,3430.

Wpływ na notowania wspólnej waluty miały napływające komentarze ze szczytu Eurogrupy. Zdaniem francuskiego ministra finansów Europa powinna działać razem na rzecz stabilności kursu euro, który z kolei powinien odzwierciedlać fundamenty. Moscovici powiedział, że do rynków należy ustalanie kursów walut, jednak w swoich wcześniejszych wypowiedziach dał wyraźnie do zrozumienia, że euro jest zbyt mocne. Nie wszyscy podzielają jednak takie zdanie. W opinii Jensa Weidmann’a euro nie jest przewartościowane. Prezes Bundesbanku ostrzegł, że nie należy działać na rzecz osłabienia wspólnej waluty, bo to może z biegiem czasu doprowadzić do wyższej inflacji.  Niewątpliwie, komentarze odnośnie kursów walut dominowały w dniu wczorajszym. O wypowiedź w sprawie ostatnich ruchów na walutach pokusiła się również podsekretarz w Departamencie Skarbu USA, Lael Brainard, która powiedziała, że wspiera wysiłki Japonii mające na celu walkę z deflacją i pobudzenie wzrostu gospodarczego.  Z drugiej strony podkreśliła jednak, że nie powinno się pozwolić krajom na manipulację kursem walut. Waluta japońska kontynuowała podczas piątkowej sesji deprecjację. USDJPY znalazł się wczoraj na nowym tegorocznym maksimum. Jen odrobił również znaczną cześć strat w stosunku do euro.

Silne ruchy w dniu wczorajszym obserwowaliśmy również na parze GBPUSD, która powróciła do trendu spadkowego. Zgodnie ze scenariuszem nakreślonym w poniedziałkowym raporcie, jesteśmy w trakcie kształtowania się fali spadkowej, której docelowym poziomem mogą stać się okolice 1,55 USD za GBP.  Funt kontynuuje osłabienie również dzisiaj, w oczekiwaniu jutrzejszy kwartalny raport Banku Anglii na temat inflacji, w którym najprawdopodobniej zostaną obniżone prognozy dla wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii. W trakcie wtorkowej sesji poznamy natomiast dane na temat inflacji CPI.
Na dziś zaplanowane jest spotkanie ministrów finansów UE. Ponadto w kalendarzu dominują dzisiaj przemówienia szefów SNB, ECB i Banku Kanady. Warto również zwrócić uwagę na wystąpienie nowego członka FOMC z prawem głosu- Esther Goerge. Z kolei podczas swojego poniedziałkowego wystąpienia Janet Yellen broniła polityki monetarnej prowadzonej przez Fed, podkreślając, że Rezerwa Federalna może dalej utrzymywać stopy procentowe na ultra niskiem poziomie,  nawet po osiągnięciu celów dla inflacji i stopy bezrobocia.

EURPLN
Dzisiejsza sesja rozpoczyna się słabiej dla złotego. Para pozostaje w węższym zakresie wahań w oczekiwaniu na istotne dane z Polski, jakie poznamy pod koniec tego tygodnia. Najbliższe wsparcie wyznacza dołek z początku stycznia tego roku na poziomie 4,1345. Silnym oporem pozostaje strefa 4,2150-4,22.

EURUSD
EURUSD wybronił wczoraj istotne wsparcie w rejonie 1,33, jak i strefę oporu w rejonie 1,3420-1,3430.  Wyjście z powyższego zakresu wahań powinno stać się impulsem do silniejszego ruchu. Na chwilę obecną techniczny obraz rynku wskazuje chęć powrotu powyżej poziomu 1,34 USD za euro.

GBPUSD
GBPUSD kontynuuje spadki w oczekiwaniu na dane o inflacji. Para zeszła dziś poniżej minimum lokalnego z początku lutego tego roku. Sytuacja techniczna wskazuje na to, że scenariusz zakładający spadki w okolice 1,55 będzie realizowany.

USDJPY
Trend wzrostowy na USDJPY jest kontynuowany. Na wykresie miesięcznym para handlowana jest w zakresie chmury ichimoku. Ustanowienie nowego tegorocznego szczytu podczas wczorajszej sesji otwiera drogę w rejon 95 jenów za dolara. Silnym wsparcie pozostaje strefa 92,00-92,20. 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, dm idmsa

Polecane