Dominuje brak kierunku

Anna Jacewicz
opublikowano: 23-12-2008, 11:50

Dzisiejszy dzień będzie bogaty w dane makroekonomiczne. W centrum uwagi będzie raport z gospodarki amerykańskiej o  dynamice PKB w 3 kwartale, a także dane z rynku nieruchomości (sprzedaż nowych domów i na rynku wtórnym).

Rynek w dużym stopniu zdyskontował złe dane, więc nie powinno być negatywnej reakcji na giełdach nawet na gorsze dane. Przedświąteczna atmosfera wyczekiwania powinna dodatkowo w tym pomóc. Przebieg notowań może być podobny do dnia wczorajszego - dominować będzie wrażenie ospałości rynku i niskiego znaczenia obecnych wahań. Trend boczny powinien utrzymywać się.

Waluty również uspokoiły się po ubiegłotygodniowych ekscesach. Zakres wahań zawężył się i taka sytuacja na rynku może potrwać do 25 grudnia. Rynek będzie działał nawet w święta (handel będzie odbywał się w sesji azjatyckiej), ale płynność będzie znikoma. W ubiegłym roku w ostatnie dni grudnia (26-30) obserwowaliśmy silny impuls wzrostowy na EURUSD. Jest prawdopodobne, że i tym razem ktoś wykorzysta niską płynność do wywołania jakiegoś ruchu.

Polski złoty utrzymuje się powyżej 4,10 za euro. Rynek wyczekuje na decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Dane makroekonomiczne zaczynają doganiać rzeczywistość, ale nie oznacza to, że RPP zdecyduje się na agresywne cięcie podobnie jak np. Bank Anglii. Stopy zostaną najprawdopodobniej obcięte o 50 punktów bazowych.   

EURPLN
Ostatni dzień w miarę normalnego handlu w tym tygodniu wygląda bardzo podobnie jak wczorajszy - eurozłoty konsoliduje się kilka figur od szczytu. Poziom 4,14 działa jako opór, a 4,08 jako wsparcie. Dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej i bezrobociu potwierdzają silne spowolnienie polskiej gospodarki. Rynek od dłuższego czasu dyskonotował taki scenariusz i dlatego reakcji na dane nie było. Poza tym rynek wyczekuje na decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Układ techniczny sprzyja w tej chwili korekcie w kierunku 4,02-4,04.

EURUSD
EURUSD utrzymuje się powyżej zniesienia 38,2%, co wskazuje na silny popyt w tej strefie, ale brakuje katalizatora do większego ruchu trendowego. W najbliższych kilku dniach można spodziewać się dalszej konsolidacji w przedziale 1,38-1,42. Publikacje dzisiejszych danych mogą początkowo wprowadzić trochę zamieszania na rynku ze względu na niską płynność. Prawdopodobny jest ponowny test strefy wsparcia 1,38.

GBPUSD
Dane PKB z Wielkiej Brytanii okazały się gorsze od oczekiwań, ale reakcja rynku była ograniczona. Eurofunt konsoliduje się w pobliżu historycznego szczytu przy 0,95. Mocne wykupienie i dynamika ostatniego trendu zwiększają szansę na głębszą korektą. W takim scenariuszu obecne poziomy na GBPUSD można wykorzystać do kupna ze stop lossem poniżej minimum z grudnia. Zniesienie 76,4% działa obecnie jako najbliższe wsparcie.

USDJPY
Korekta wzrostowa na USDJPY jest kontynuowana. Dynamika ruchu jest bardzo powolna, co sugeruje, że otwierane jest sporo pozycji krótkich na tym wzroście. W przypadku kontynuacji ruchu należy spodziewać się przyśpieszenia w kierunku 92. Tam znajduje się opór w postaci linii trendu spadkowego. W przypadku gdyby kurs nie zdołał utrzymać się powyżej 90, należy spodziewać się ponownego testu okolic 88. Inne pary jenowe zachowują dość stabilnie.

Anna Jacewicz
Autorka jest specjalistką DM IDM SA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Jacewicz

Polecane