Donbas chce przejmować

MB
20-07-2007, 00:00

Elsen, Huta Łaziska, Stocznia Gdańska — oto lista firm, które Ukraińcy chcą mieć w grupie.

Elsen, Huta Łaziska, Stocznia Gdańska — oto lista firm, które Ukraińcy chcą mieć w grupie.

Przygotowania do Euro 2012 stoją w miejscu, za to polsko-ukraińska współpraca gospodarcza ruszyła z kopyta. Zainaugurowało ją przejęcie w 2005 r. przez Związek Przemysłowy Donbasu (ISD) Huty Częstochowa. Apetyt inwestora na nasze spółki ciągle rośnie.

— Jesteśmy zainteresowani przejęciami nie tylko w sektorze hutniczym, ale i w sektorach pochodnych. Startujemy w przetargu na kupno należącego przed prywatyzacją do Huty Częstochowa Zakładu Elektroenergetycznego. Naszym celem jest również Huta Łaziska — mówi Konstanty Litwinow, prezes ISD Polska.

Pierwszy zakład zajmuje się m.in. produkcją i dystrybucją energii cieplnej. Drugi jest producentem żelazostopów.

Konstanty Litwinow podtrzymał też, że Donbas jest zainteresowany prywatyzacją Stoczni Gdańskiej.

Perłą w polskiej koronie ISD jest częstochowska huta. Grupa chwali się, że przyczyniła się nie tylko do wzrostu jej sprzedaży (w ciągu roku od przejęcia z 40 tys. do 60 tys. ton blach miesięcznie), ale także do poprawy polskiego bilansu handlowego z Rosją. Od 2006 do 2007 r. wysłała do Czelabińska w Rosji prawie 125 tys. ton blach o wartości 120 mln USD. W przyszłym roku ISD chce jeszcze zwiększyć produkcję i w związku z tym przeznaczy na modernizację zakładu ponad 300 mln zł.

Prywatyzacja Huty Częstochowa otworzyła drogę na nasz rynek innym ukraińskim firmom. O ile w 2004 r. wszystkie ich inwestycje nad Wisłą nie przekraczały 350 tys. USD, o tyle dziś jest to ponad 800 mln USD. Połowa z tego to inwestycje ISD. Jego śladem poszedł ZAZ, który w 2005 r. kupił FSO. W 2006 r. natomiast na giełdzie pojawiła się pierwsza ukraińska spółka Astarta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Donbas chce przejmować