Dopiero roboty pojadą bez mandatów

opublikowano: 12-09-2018, 22:00

Jest bezpieczniej, co nie znaczy, że bezpiecznie. Nadal ponad połowa kontroli ciężarówek kończy się mandatem.

Minione wakacje przebiegły bezpieczniej na polskich drogach niż w ubiegłym roku, mimo że wystawiono w sumie niemal 14 tys. mandatów — wynika z podsumowania Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Mandatowe wyniki wakacji przeanalizował Kamil Korbuszewski z serwisu GBOX.

— W tym roku notujemy niewielki spadek liczby wystawionych mandatów. Nie zmienia to jednak faktu, że problem istnieje. Naruszenia czasu pracy kierowcy czy niesprawne pojazdy to wykroczenia i błędy, które stwarzają realne zagrożenie w ruchu drogowym.

W wakacje skontrolowano 1,7 tys. autokarów. Ponad 450 miało mandatowy finał, inspektorzy zatrzymali 70 dowodów rejestracyjnych, a w 17 przypadkach autokary nie mogły ruszyć w dalszą trasę.

Inspektorzy sprawdzali również samochody o dopuszczalnej masie całkowitej masie powyżej 3,5 tony. Takich kontroli przeprowadzili ponad 26 tys., a więcej niż połowa wykazała nieprawidłowości. Niestety, wciąż rażące zaniedbania w przestrzeganiu czasu jazdy są na porządku dziennym. Podczas jednej z kontroli ujawniono np. przypadek prowadzenia pojazdu przez 22 godziny bez przerwy.

— Nie można lekceważyć przepisów regulujących normy pracy. Eksperyment przeprowadzony na uniwersytecie w Utrechcie pokazał, że po 4,5-godzinnej nocnej jeździe autem stan kierowcy przypomina stan człowieka, u którego zawartość alkoholu we krwi wynosi 1 promil. Zmęczenie uniemożliwia skoncentrowanie się na drodze, znacznie wydłuża czas reakcji i może prowadzić do tzw. mikrodrzemek — twierdzi Kamil Korbuszewski.

Czy takie błędy będzie można w przyszłości wykluczyć dzięki autonomicznym autobusom, autokarom i ciężarówkom? Według raportu „Trends in the truck and trailer market 2018”, do 2020 r. dostępne będą w ruchu drogowym ciężarówki, w których kierowca ma jedynie czuwać nad przejazdem, od 2025 r — nie będzie musiał stale monitorować drogi (zrobią to za niego czujniki i kamery), a w 2030 r. transport drogowy może być całkowicie autonomiczny.

— Ta rewolucja już się dzieje i są to zmiany nieodwracalne. To słuszny kierunek, biorąc pod uwagę niskoemisyjność tych pojazdów. W Wiedniu wiosną przyszłego roku ma zostać uruchomiona regularna linia autobusów bez kierowców. Już we wrześniu tego roku taki pojazd zabierze pasażerów w kanadyjskim Quebecku. Co ważne — w Polsce ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych pozwala na testowanie pojazdów elektrycznych w ruchu miejskim. Jednym z pierwszym miejsc w Polsce będzie Jaworzno, którego władze zdecydowały, że są gotowe wpuścić na ulice autobusy autonomiczne — mówi Kamil Korbuszewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy