Dopłata na prowizję

opublikowano: 09-06-2015, 00:00

Czy pożyczka może objąć także prowizję banku, która np. przekracza 4 tys. złotych

Jeśli już uda się znaleźć mieszkanie w cenie, która umożliwia zaciągnięcie kredytu z dofinansowaniem wkładu własnego w ramach rządowego programu Mieszkanie dla młodych, często pojawia się wątpliwość, czy pożyczka może objąć także prowizję banku, która np. przekracza 4 tys. złotych.

Podstawą obaw jest zapis w ustawie, że kredyt z rządowym dofinansowaniem może objąć wyłącznie zakup mieszkania. Nie ma tam natomiast żadnej informacji o kosztach prowizji za udzielenie kredytu, która jest zawsze pobierana przez banki i wynosi zazwyczaj kilka tysięcy złotych. Na szczęście dla beneficjentów programu Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju nie interpretuje tego zapisu dosłownie.

Wskazanie zakupu mieszkania „jako jedynego celu kredytu nie wyklucza możliwości objęcia kwotą udzielonego kredytu prowizji związanej z jego udzieleniem, jako wymaganego kosztu ponoszonego na rzecz instytucji kredytującej przez nabywcę”. Analitycy z Topnormy tłumaczą, że traktowanie prowizji jako „autonomicznego wydatku w stosunku do zakupu mieszkania” byłoby nieuzasadnione, nie taka była bowiem intencja ustawodawcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu