Dopłaty do kredytów na ekoinwestycje

Marta Bellon
opublikowano: 02-03-2010, 00:00

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska dopłaca samorządom do kredytów na zielone inwestycje.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska dopłaca samorządom do kredytów na zielone inwestycje.

Samorządy, które chcą przeprowadzić inwestycje związane z ochroną środowiska mogą skorzystać z dopłaty w ramach wspólnego projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) i Związku Banków Polskich (ZBP).

Mogą i korzystają. Banki dają im kredyty preferencyjne, a fundusz — dopłaty do oprocentowania.

Kalisz już skorzystał

Dopłaty udzielane są na maksymalnie 10 lat, warunki określa umowa trójstronna zawierana między bankiem, kredytobiorcą i funduszem. Mają pomóc w zrealizowaniu proekologicznych inwestycji w latach 2009-2016, wynikających z naszych zobowiązań akcesyjnych. Według szacunków, inwestycje pochłoną 130 mld zł.

Z finansowej pomocy NFOŚiGW skorzystał już Kalisz (woj. wielkopolskie). W ubiegłym roku miasto zakończyło budowę i modernizację kanalizacji, która kosztowała ponad 100 mln zł. Zaciągnęło kredyt w wysokości 45 mln zł i dostało 12 mln zł dopłaty.

— Jesteśmy jednymi z pierwszych, którzy odpowiedzieli na inicjatywę funduszu. Ten prezent od NFOŚiGW pozwoli nam zrealizować następne cele. Cieszę się, że fundusz podjął decyzję o dopłatach, bo przez wiele lat samorządom ograniczano dotacje — mówi Daniel Sztandera, wiceprezydent Kalisza.

Ma być prościej

W 2009 r. do NFOŚiGW wpłynęły 32 wnioski o dopłatę, fundusz przyznał dopłaty w wysokości 300 mln zł do 26 wniosków na łączną kwotę kredytów w wysokości 1,9 mld zł. W tym roku dopłat ma być jeszcze więcej. Banki z grupy roboczej ZBP ds. finansowania przedsięwzięć proekologicznych przewidują, że w 2010 r. mogą udzielić nawet do 4 mld zł kredytów na cele związane z ochroną środowiska, a NFOŚiGW od przyszłego roku spodziewa się około 70 wniosków o dopłaty rocznie. Do sięgania po nie wkrótce ma zachęcać łatwiejsza procedura.

— W najbliższej przyszłości będziemy dążyć do uproszczenia systemu dzięki wprowadzeniu umów dwustronnych, czyli wyłącznie z udziałem banku i kredytobiorcy — zapowiada Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

Udział w finansowaniu projektów proekologicznych z NFOŚiGW i innymi agendami rządowymi zadeklarowało 18 banków. Pełna lista dostępna jest pod adresem: samorządy.pb.pl.

Informacje o dopłatach i formularze wniosków:

www.nfosigw.gov.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu