Dorn: Powstanie Urząd ds. Informatyzacji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-02-2006, 13:19

Na jesieni tego roku powstanie Urząd ds. Informatyzacji - poinformował w środę na konferencji prasowej wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn. "Urząd ma odciążyć poszczególne ministerstwa oraz urzędy w standaryzacji procesów wymiany informacji w administracji publicznej" - powiedział Dorn. Urząd ma także zająć się tworzeniem wspólnego systemu do obsługi obywateli przez administrację.

Na jesieni tego roku powstanie Urząd ds. Informatyzacji - poinformował w środę na konferencji prasowej wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Ludwik Dorn. "Urząd ma odciążyć poszczególne ministerstwa oraz urzędy w standaryzacji procesów wymiany informacji w administracji publicznej" - powiedział Dorn. Urząd ma także zająć się tworzeniem wspólnego systemu do obsługi obywateli przez administrację.

Na konferencji poinformowano również, iż do czasu powołania urzędu międzyresortowy zespół zajmie się opisaniem istniejących już w administracji rejestrów i systemów informatycznych.

Według Dorna, do końca lutego mają powstać projekt ustawy, powołującej Urząd ds. Informatyzacji, który następnie będzie poddany konsultacjom międzyresortowym.

Wicepremier poinformował, że na szefa nowego urzędu będzie rekomendował prof. Józefa Oleńskiego, który wcześniej kierował zespołem PiS ds. informatyzacji.

Na konferencji zaprezentowano także nową koncepcję budowy sieci teletransmisyjnej WAN dla Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Jak podkreślił Dorn, nowa koncepcja jest tańsza od poprzedniej i zakłada budowę sieci w oparciu o zasoby resortu spraw wewnętrznych i administracji oraz jedną z istniejących już sieci transmisyjnych. 

Według wicepremiera, umożliwi to oszczędności w wysokości 120 mln zł w ciągu pierwszych 3 lat budowy i eksploatacji sieci. Sama sieć ma kosztować do blisko 52 mln zł.

W listopadzie 2005 roku MSWiA zdecydowało o unieważnieniu prowadzonego przetargu na budowę sieci teleinformatycznej dla CEPiK-u. Oficjalną przyczyną takiej decyzji były błędy proceduralne. Pod koniec grudnia ub.r. wiceminister MSWiA Grzegorz Bliźniuk powiedział PAP, że resort zastanawia się nad sensem rozpisywania nowego przetargu na sieć dla CEPiK-u.

CEPiK zawiera dane oraz informacje o pojazdach i ich właścicielach. Są w nim także informacje o kradzieży i odnalezieniu pojazdu, czy też o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego.

Dorn powiedział także, że skierował pod obrady Rady Ministrów rekomendację o przyjęciu standardu łączności TETRA jako obowiązującego dla służb ratunkowych i mundurowych. Z TETRY mają korzystać m.in. policja, straż pożarna, ratownictwo medyczne, służba więzienna, Służba Ochrony Kolei, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Wojsko Polskie w zakresie łączności cywilnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane