Dosadność poetyckiej wizji

Michał Mizera
25-01-2008, 00:00

Anna Augustynowicz ma dobrą passę. I dobrą prasę. Jej kolejne przedstawienia szybko zyskują uznanie krytyki. Podobają się także publiczności, a nie są to spektakle łatwe i przyjemne (w każdym razie nie wszystkie). Plany reżyserki na ten rok są imponujące, nawet Michał Zadara, rekordzista w wyrabianiu normy na rok, nie ma tyle pracy, ile Augustynowicz. Rok 2008 zaczyna ona wyjątkowo mocnym akcentem. „Baal” Bertolta Brechta, debiutancki dramat niemieckiego dramaturga, nie cieszył się zbytnią popularnością wśród polskich reżyserów. A jednak ten wyjątkowy utwór dwudziestolatka do dziś poraża dosadnością poetyckiej wizji. Tytułowy bohater, nazwany imieniem pogańskiego bożka, używa życia w całej jego krasie. Dążenie do spełnienia to jego podstawowy cel. Do tego jest poetą i cynikiem. W tej ciekawej i ambitnej roli wystąpi Jerzy Senator.

Nadzieje wobec spektaklu są spore. Augustynowicz pracuje w jednym z najlepszych teatrów w Polsce. Wrocławski Współczesny ma wyrazistą markę, także za granicą, o czym świadczą liczne zaproszenia na światowe festiwale. Scenografię zaprojektował stały współpracownik reżyserki Marek Braun, który z ogromnym wyczuciem adaptuje nowe przestrzenie do bardzo stonowanych, chłodnych i wystudiowanych „dekoracji”. Jak mało kto potrafi wypreparować scenę ze zbędnych elementów. Ciekawe, co wyniknie ze spotkania (pierwszego!) tego tandemu z dramaturgią Brechta. Jak poradzą sobie z Brechtowskim „pokażcie, że pokazujecie”?

W stulecie urodzin Brechta nowe tłumaczenie „Baala” dał Jacek Buras. Warto wsłuchiwać się w jego przekłady, które ze sceny brzmią wyjątkowo trafnie i praw- dziwie.

Michał Mizera

krytyk teatralny

Teatr Współczesny we Wrocławiu, spektakle: 26, 27, 29 I, godz. 19.15, bilety: tel. 071-358-89-22, faks 071-344-37-62, e-mail: rezerwacja@wteatrw.pl, info: www.wteatrw.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Mizera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Dosadność poetyckiej wizji