Doskonałe środowisko dla Gazel

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 09-01-2007, 00:00

Duża konkurencja w regionie nie musi być dla firmy przekleństwem. Są tacy, którzy w ostrej i uczciwej rywalizacji czują się znakomicie.

Firma Energokabel, działając głównie w województwie dolnośląskim, staje zarówno przed ogromnym wyzwaniem, jak i przed wielką szansą. Duże uprzemysłowienie regionu, które bardzo szybko postępuje tam w ostatnim czasie, z jednej strony zwiększa konkurencję, z drugiej jednak przysparza dodatkowych klientów i napędza koniunkturę. Ostatni rok pokazuje, że firma Energokabel, jak przystało na najbardziej dynamiczną Gazelę Dolnego Śląska, doskonale potrafi wykorzystać oba te zjawiska.

Strefa dla wszystkich

Energokabel, którego główna siedziba znajduje się w Świebodzicach, zajmuje się dystrybucją kabli, przewodów, transformatorów oraz wielu innych urządzeń elektrotechnicznych. Firma obsługuje zarówno duże koncerny, posiadające swoje oddziały na terenie całego kraju, jak i mniejsze przedsiębiorstwa, działające lokalnie. Energokabel prowadzi obecnie pięć oddziałów, jednak wkrótce zamierza otworzyć kolejne swoje biura, rozszerzając dzięki temu swoją działalność w głębi Polski.

— W ciągu kilku ostatnich lat osiągnęliśmy naprawdę wiele. Jestem przekonany, że do sukcesu firmy bardzo przyczynił się fakt, że naszą działalność — chociaż obecnie prowadzimy ją w całym kraju — rozpoczynaliśmy właśnie w województwie dolnośląskim. Mamy tu doskonałe warunki do prowadzenia firmy — podkreśla Wojciech Strachowicz, dyrektor generalny firmy Energokabel.

Główny atutem Dolnego Śląska, jego zdaniem, jest działająca w regionie Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna (SSE) oraz wiele jej podstref. Mimo że firma sama nie prowadzi działalności na obszarze SSE to sąsiedztwo strefy jest dla niej korzystne. Energokabel jest wiec znakomitym dowodem na to, jak istotnie SSE wpływają na rozwój całych regionów.

— Strefy stale przyciągają nowe przedsiębiorstwa, a każda kolejna firma w regionie jest naszym potencjalnym klientem. Działając blisko SSE, możemy stale obserwować, co się na niej dzieje i zdobywać nowe zamówienia — od zasilania placu budowy, przez dostawy podstawowego sprzętu elektrotechnicznego, po dostarczanie transformatorów i stacji transformatorowych — tłumaczy Wojciech Strachowicz.

Uprzemysłowienie regionu powoduje także większą konkurencję na rynku. Prezes podkreśla jednak, że rywalizacja ma także dobre strony — podnosi poziom świadczonych usług, dzięki czemu tylko solidne i uczciwe firmy mają szansę utrzymania się na rynku.

Przeprowadzka

Energokabel zdaje sobie sprawę, że poza specjalnymi strefami ekonomicznymi wielkim atutem województwa dolnośląskiego jest Wrocław, dlatego w 2008 roku planuje przenieść tam swoją główną siedzibę.

— Wrocław jest miastem niezwykle dynamicznie i sprawnie rozwijającym się. Jest znakomicie zarządzany, władze potrafią przyciągać nowych przedsiębiorców. Przeniesienie tam swojej siedziby otwiera więc przed nami ogromne możliwości, ułatwia pozyskanie nowych klientów. Ponadto nie od dziś wiadomo, że ulokowanie firmy w dużym mieście podnosi jej prestiż — przyznaje Wojciech Strachowicz.

Siedziba we Wrocławiu ma ułatwić także zdobywanie coraz większego udziału w rynku ogólnopolskim.

— Już teraz realizujemy wiele przedsięwzięć w całym kraju, jednak chcielibyśmy, żeby nasza pozycja w całej Polsce była jeszcze silniejsza. Mamy potrzebny do tego tabor, dzięki autostradzie A4 mamy też łatwy dostęp do centralnej Polski, a po przeniesieniu głównej siedziby do Wrocławia będziemy mogli działać na rynku międzyregionalnym jeszcze skuteczniej — przekonuje Wojciech Strachowicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu