Dostawcy ERP twierdzą, że zdążą na czas

Ewa Bęczkowska
opublikowano: 24-09-2003, 00:00

Dostawcy oprogramowania obiecują, że wejście do Unii ich nie zaskoczy. Systemy będą gotowe na czas.

Jak zapewniają dostawcy, oferowane przez nich systemy są na bieżąco modyfikowane, dlatego włączenie Polski w struktury Unii Europejskiej nie powinno przynieść żadnych niespodzianek. Zachodni producenci ERP przekonują, że w dostosowaniu systemów pomoże im doświadczenie wyniesione z innych rynków. Polscy producenci zapewniają, że nikt lepiej od nich nie zna potrzeb spółek krajowych.

— Dzięki temu, że polskie przepisy są tak skomplikowane, rząd wspiera lokalnych dostawców. O ile międzynarodowi producenci konkurują z nami w systemach finansowo-płacowych, o tyle już kadry i płace nie są ich najmocniejszą stroną — twierdzi Sławomir Kosz, prezes Macrosoft.

Z obietnic dostawców wynika, że przedsiębiorstwa nie muszą obawiać się o przyszłość systemów. Niektórzy dostawcy wychodzą nawet ze specjalnymi propozycjami. SAP Polska już za dwa miesiące zaprezentuje funkcjonalności systemu ERP, dostosowane do prawa unijnego.

— Zaoferujemy użytkownikom systemów SAP usługę audytu, w trakcie którego przeprowadzona zostanie ocena kondycji spółek, ich struktur organizacyjnych oraz procesy w nich zachodzących pod kątem wymagań UE. Wsparcia udzielą nam specjaliści z międzynarodowych firm doradczych — zapewnia Agnieszka Pasławska, menedżer ds. rozwiązań finansowych w SAP Polska.

Propozycja wydaje się interesująca, ale łączy się z dodatkowymi wydatkami. Tymczasem firmy nadal ograniczają nakłady na systemy informatyczne ze względu na spowolnienie gospodarcze.

Polskie przedsiębiorstwa, które coraz częściej planują ekspansję na rynki zagraniczne, zdają sobie sprawę, że informatyzacja to proces konieczny.

Adam Kopiński, konsultant rozwiązań biznesowych z Oracle Polska, twierdzi, że systemy są coraz częściej elementem przewagi rynkowej. Wzrasta dynamika gospodarki europejskiej. Fuzje i przejęcia są zjawiskiem powszechnym. Dlatego przedsiębiorstwa na bieżąco muszą reagować na zmiany makroekonomiczne oraz na rosnące oczekiwania odbiorców usług. Systemy ERP mogą być wsparciem dla kadry zarządzającej. Umożliwiają na bieżąco przewidywanie, czy podejmowane przez nich decyzje pozwolą osiągnąć cel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bęczkowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Dostawcy ERP twierdzą, że zdążą na czas