Dostawy PC-tów spadły rekordowo mocno

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 11-10-2022, 08:35
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Trzeci kwartał br. przyniósł rekordowy spadek dostaw komputerów stacjonarnych i laptopów. Wszystko przez obawy związane z przyszłą koniunktura gospodarczą i nadmiar zapasów, donosi Bloomberg.

Jutharat Pinyodoonyachet/Bloomberg

Szacunki firmy Gartner wskazują, że w okresie lipiec-wrzesień 2022 r. globalne dostawy PC-tów zmniejszyły się o rekordowe 19,5 proc. w ujęciu rocznym. To największy spadek w historii odkąd przed ponad dwoma dekadami Gartner zaczął gromadzić i porównywać tego typu dane. Równocześnie był to czwarty z rzędu kwartał z ujemną zmianą.

Liderem dostaw pozostało chińskie Lenovo Group, które w III kw. dostarczyło na rynek 17,1 mln komputerów, notując jednak 15,3-proc; spadek. Udział spółki w rynku oszacowano na 25,2 proc.

Pozycja wicelidera przypadła HP. Firma odnotowała jednak największy, sięgający niemal 28 proc. spadek dostaw. Udział Amerykanów w rynku wyniósł 18,7 proc. przy 12,7 mln urządzeń.

Ostatnie miejsce na pudle stało się udziałem innej amerykańskiej formy, Dell. Ta w III kw. dostarczyła 12 mln PC-tów (spadek o 21,1 proc.) osiągając 17,7-proc. udział w rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane