Dotacje dla firm na produkcję energii z bioodpadów

  • DI
opublikowano: 13-02-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przedsiębiorcy mogą dostać finansowe wsparcie na budowę instalacji wykorzystujących biogaz z odpadów do wytwarzania energii.

Ruszył nabór wniosków do nowego programu „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny” realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Inicjatywa skierowana jest do przedsiębiorców, którzy zbudują nowe lub rozbudują albo zmodernizują istniejące instalacje fermentacji selektywnie zebranych bioodpadów komunalnych i osadów ściekowych, aby uzyskany w ten sposób biogaz wykorzystywać do wytwarzania energii w warunkach wysokosprawnej kogeneracji. Budżet programu wynosi 1,5 mld zł. Wnioski o wsparcie finansowe będzie można składać do 30 czerwca 2024 r. lub do wyczerpania budżetu programu.

Uzyskane przez przedsiębiorcę finansowe wsparcie może sięgać do 50 proc. kosztów kwalifikowanych projektu, jednak kwota pomocy nie może przekroczyć wysokości pożyczki udzielonej przez NFOŚiGW na samą inwestycję. Organizator naboru podkreśla, że jeśli w planowanej instalacji byłyby przetwarzane odpady inne niż selektywnie zebrane bioodpady komunalne lub komunalne osady ściekowe, wtedy wysokość dotacji zostanie proporcjonalnie zmniejszona. Z kolei dofinansowanie w formie pożyczki wynosi do 100 proc. kosztów kwalifikowanych.

Instalacje, o których mowa, są źródłem odnawialnej energii elektrycznej i cieplnej. Pozwalają zakładom gospodarowania odpadami na uzyskanie autonomii energetycznej, co prowadzi do ograniczenia kosztów funkcjonowania. NFOŚiGW zwraca uwagę, że wciąż brakuje niezbędnej infrastruktury dotyczącej recyklingu organicznego – stąd decyzja o naborze z dotacjami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane