Dotacje na B+R w zasięgu MŚP

opublikowano: 26-04-2020, 22:00

Program STEP pomoże przedsiębiorcom sprawdzić, czy ich innowacyjne pomysły mają szansę na wsparcie z funduszy unijnych.

Obecnie wielu przedsiębiorców prowadzi swoje biznesy zdalnie. Również w ten sposób mogą ubiegać się o pieniądze unijne i sprawdzić, czy ich pomysły kwalifikują się do otrzymania wsparcia. Taką możliwość daje przedstawicielom biznesu udział w programie STEP. Składa się on z dwóch etapów. W pierwszym eksperci pomagają przedsiębiorcom zweryfikować ich wstępne koncepcje projektów i przedstawiają mocne i słabe strony pomysłów. Natomiast druga faza instrumentu, pod nazwą Usługa Innovation Coach, ułatwia firmom rozpoczęcie działalności badawczo-rozwojowej.

— Zachęcamy przedsiębiorców do realizacji innowacyjnych pomysłów. Badania i projekty rozwojowe to domena nie tylko wielkich laboratoriów. Nawet niewielka zmiana usprawniająca działalność produkcyjną czy usługową w firmie może ułatwić jej właścicielowi ubieganie się o dotacje na B+R. Szczególnie w okresie pandemii widać, że życie bez nowoczesnych technologii byłoby bardzo trudne. Dlatego warto inwestować w innowacje z pomocą grantów — mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.

Usługa Innovation Coach — jak podkreśla — to wsparcie dla przedsiębiorców, którzy nie mają doświadczenia w ubieganiu się o pieniądze unijne na B+R m.in. z programów Inteligentny Rozwój i Horyzont 2020 oraz nie prowadzili samodzielnie przedsięwzięć badawczych.

— Przedsiębiorcy jest przydzielany tzw. coach innowacji z bazy ekspertów prowadzonej przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej. Taki specjalista przeanalizuje branżę, w której działa firma i zbada jej potencjał, sytuację finansową, kadrową, infrastrukturalną i możliwości prowadzenia nowatorskich projektów. Następnie ekspert przedstawia przedsiębiorcy rekomendacje dotyczące wdrożenia innowacji w spółce i wskazuje możliwości pozyskania pieniędzy unijnych na ten cel — tłumaczy Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Więcej informacji: www.innovationcoach.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane