Czytasz dzięki

Dotacje na kapitał obrotowy już dostępne

opublikowano: 15-06-2020, 22:00

Firmy, które mają problemy z płynnością, już mogą ubiegać się o dofinansowanie na bieżące wydatki.

Od wczoraj infolinia Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) działa dłużej. Powód? Duże zainteresowanie przedsiębiorców dotacjami na kapitał obrotowy. O wsparcie mogą starać się do 31 lipca. Konsultanci infolinii odpowiadają na pytania, jak złożyć wniosek o dofinansowanie, zawrzeć umowę i rozliczyć dotację.

Granty sfinansują wydatki związane z bieżącą działalnością firmy, w tym m.in. opłaty za gaz, prąd, paliwo, koszty najmu powierzchni, zakupu towarów i ubezpieczenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy prowadzący średnie firmy w makroregionie Polska Wschodnia powinni złożyć wnioski o dofinansowanie w ramach działania 1.5 POPW. W puli jest 500 mln zł. Natomiast dla średnich firm z pozostałych regionów są granty z działania 3.4 POIR. Jego budżet wynosi 2 mld zł, z czego 400 mln zł wesprze firmy z woj. mazowieckiego.

— Wysokość wsparcia zależy od liczby pracowników i może wynieść maksymalnie 430 tys. zł. Co ważne, przedsiębiorca nie musi mieć wkładu własnego, bo dofinansowanie wyniesie 100 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Ponadto PARP będzie przekazywał pieniądze w formie zaliczki — mówi Wojciech Kwiatkowski, menedżer w Crido.

Zwraca uwagę, że wsparcie jest przeznaczone dla średnich firm, których sytuacja finansowa pod koniec 2019 r. była stabilna, ale teraz mają problemy z płynnością z powodu pandemii.

— Otrzymane dofinansowanie można łączyć z pomocą oferowaną w tarczy finansowej, o ile łączna kwota wsparcia nie przekroczy 800 tys. EUR. Na firmy czeka wiele ułatwień w konkursie, w tym m.in. podpisywanie umów o dofinansowanie wyłącznie w formie elektronicznej — podkreśla Wojciech Kwiatkowski.

W odróżnieniu od większości konkursów dotacyjnych tym razem o przyznaniu wsparcia decyduje kolejność zgłoszeń i dostępna pula.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane