Czytasz dzięki

Dotykačka powalczy o polski rynek

opublikowano: 12-12-2019, 22:00

Czeski lider systemów kasowych postrzega Polskę jako strategiczny rynek i planuje w nim zdobyć zauważalne udziały.

Historia Dotykački zaczęła się w 2014 r., kiedy trzech przyjaciół postanowiło wymyślić najlepszy sposób na rejestrację przychodów stoiska z lodami. Wkrótce z prostej aplikacji Dotykačka stała się najczęściej stosowanym systemem kasowym w Czechach. W 2015 r. w spółkę zainwestował fundusz Redwood Capital, a niedawno grupa Solitea. Od 2017 r. spółka jest obecna na polskim rynku, ale mocno ze sprzedażą systemów kasowych ruszyła przed kilkoma miesiącami. Plany ma poważne.

Dotykačka, która jest liderem czeskiego rynku kas wirtualnych, chce
zająć istotną pozycję także na rynku polskim. Kierujący polskim ramieniem grupy
Filip Tampier nie ukrywa, że szybkie wejście przepisów umożliwiających
stosowanie kas wirtualnych będzie kluczowym czynnikiem dla realizacji
zamierzeń.
Zobacz więcej

GAME CHANGER:

Dotykačka, która jest liderem czeskiego rynku kas wirtualnych, chce zająć istotną pozycję także na rynku polskim. Kierujący polskim ramieniem grupy Filip Tampier nie ukrywa, że szybkie wejście przepisów umożliwiających stosowanie kas wirtualnych będzie kluczowym czynnikiem dla realizacji zamierzeń. Fot. Marek Wiśniewski

— W naszą obecność na polskim rynku zainwestowaliśmy do tej pory kilka milionów euro i to nie jest nasze ostatnie słowo. Polska to dla nas strategiczny rynek, z którym wiążemy bardzo ambitne plany — mówi Filip Tampier, członek zarządu i dyrektor generalny Dotykački Polska.

Grupa wygenerowała w ubiegłym roku około 10 mln EUR przychodów. W Czechach zatrudnia ponad 100 osób, a w Polsce to ponad 40 osób i liczba ta będzie rosła. Spółka zakłada osiągniecie progu rentowności w Polsce w ciągu trzech lat.

— Nasz cel to znalezienie się w trójce największych dostawców rozwiązań fiskalnych w segmentach takich jak HoReCa czy sektor handlu detalicznego — pod względem wielkości celujemy przede wszystkim w małe i średnie firmy — mówi dyrektor Dotykački Polska. Sukces

Dotykački na czeskim rynku, poza pomysłem na samo rozwiązanie, był pochodną procesu fiskalizacji, który rozpoczął się w 2016 r. i stopniowo obejmował kolejne grupy podatników. Czeski system od początku zakładał wykorzystanie kas w postaci oprogramowania, czyli tzw. kas wirtualnych. W Polsce od kilku miesięcy trwa burzliwa dyskusja nad projektem rozporządzenia Ministerstwa Finansów w sprawie kas wirtualnych. Szybka implementacja tych przepisów byłaby dla Dotykački krokiem milowym. Sama spółka rozkłada akcenty na inne aspekty rozwiązania.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Będzie ono według nas krokiem niezwykle korzystnym przede wszystkim z perspektywy przedsiębiorców. Na redukcji kosztów związanych z obowiązkową fiskalizacją skorzystają w tym wypadku wszyscy — przedsiębiorcy, ich klienci, budżet państwa, jak i rynek dostawców kas wirtualnych — mówi Filip Tampier.

Obecnie nie wiadomo, kiedy nowe przepisy wejdą w życie i jaki będzie ich ostateczny kształt. Projekt rozporządzenia opublikowanego przez MF w sierpniu zebrał wiele opinii, a raport z konsultacji liczy blisko 150 stron. W listopadzie resort zaproponował drugą wersję rozporządzenia, która zakłada możliwość korzystania z kas wirtualnych przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła 10 mln EUR, wprowadzenie obowiązkowej homologacji potwierdzonej przez Główny Urząd Miar oraz otwiera furtkę dla wprowadzenia paragonów online.

We wtorek 10 grudnia Warsaw Enterprise Institute przedstawił raport na temat kas wirtualnych, w którym rekomenduje jak najszybsze przejście przez proces konsultacyjny rozporządzenia MF, aby stał się częścią polskiego porządku prawnego. Sceptycznie podchodzi do uwag dotyczących certyfikacji oprogramowania przez GUM. Zupełnie odmienne stanowisko prezentuje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, która uważa, że proponowane rozwiązania doprowadzą do rozszczelnienia systemu rejestracji i pobierania podatków od sprzedaży dla osób fizycznych. Zwraca uwagę m.in. na fakt, że projektodawca nie określił schematu certyfikacji w GUM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane