Dow powyżej 18 tys. punktów

W przedświątecznym handlu główne indeksy nowojorskiej giełdy poprawiają historyczne rekordy, a Dow Jones pierwszy raz w historii przekroczył poziom 18 tys. punktów.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Wtorkowa sesja za oceanem przebiega pod dyktando kupujących. S&P500 rośnie o 0,2 proc., Dow Jones zyskuje 0,5 proc., a na 0,1-procentowym minusie jest tylko Nasdaq. Dow Jones, który od początku roku jest na 13-procentowym plusie, po raz pierwszy przełamał psychologiczny poziom 18 tys. punktów. Poprawienie rekordu wskaźnika o kolejny tysiąc punktów zajęło tylko 172 dni. Z drugiej strony marsz od przełamania 10 tys. do 11 tys. potrwał zaledwie 35 dni.

- Zwyżki napędza Fed, a do tego dochodzi tradycyjny entuzjazm związany z końcówką roku – komentował w wypowiedzi dla agencji Bloomberg Stephen Carl z firmy brokerskiej Williams Capital Group.

Nastroje wsparły kolejne solidne dane z gospodarki amerykańskiej. PKB wzrósł w trzecim kwartale o 5 proc., a w listopadzie wydatki konsumentów wzrosły o 0,6 proc. Zwyżki obserwować można było także w Europie. Londyński FTSE100 oraz frankfurcki DAX solidarnie poszły do góry o 0,3 proc. Na 0,1-procentowym minusie handel zamknął jednak WIG30.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Dow powyżej 18 tys. punktów