Draghi: EBC gotowy do dalszego działania

DI, PAP
02-05-2013, 15:59

Europejski Bank Centralny jest gotowy do dalszych działań mających na celu pobudzenie wzrostu gospodarczego w strefie euro, jeśli będą one konieczne - poinformował prezes EBC Mario Draghi. Poprawa w gospodarce strefy euro powinna być odczuwalna w 2. połowie roku.

„Będziemy utrzymywali akomodacyjne nastawienie do polityki monetarnej tak długo, jak będzie to konieczne (...) Będziemy monitorowali napływające dane i rozwój sytuacji w gospodarce; jesteśmy gotowi do działania, jeśli będzie ono konieczne” – powiedział Draghi.

Mario Draghi, szef ECB (fot. Bloomberg)
Zobacz więcej

Mario Draghi, szef ECB (fot. Bloomberg)

Rada EBC obniżyła w czwartek stopy procentowe. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego została obniżona o 25 pkt bazowych do 0,5 proc. Analitycy spodziewali się, że EBC obniży stopę procentową kredytu refinansowego właśnie o 25 pkt bazowych. Stopa procentowa kredytu refinansowego po czwartkowej obniżce jest najniższa w historii. EBC poinformował też o obniżce o 50 pkt bazowych stopy oprocentowania kredytów (marginal lending rate); stopa ta po obniżce wynosi 1 proc. EBC pozostawił bez zmian stopę depozytową, która wynosi 0 proc.

„Panował bardzo silny konsensus co do konieczności obniżki stóp proc.; dominowało przekonanie o tym, że obniżka powinna wynieść 25 pkt bazowych” – powiedział Draghi.

"EBC nie wyklucza obniżenia stopy depozytowej do negatywnego poziomu i technicznie jest przygotowany na taki ruch" – oświadczył Draghi. Szef EBC dodał jednocześnie, że dalsze obniżenie stopy depozytowej może się wiązać z szeregiem „niezamierzonych” konsekwencji.

Podkreślił również, że EBC oczekuje ożywienia gospodarczego w strefie euro w drugiej połowie roku 2013 r.; możliwe jednak, że kondycja gospodarki okaże się słabsza od obecnych oczekiwań. "Eksport powinien korzystać na ożywieniu w światowym popycie, a nasze akomodacyjne nastawienie do polityki monetarnej powinno wspierać popyt wewnętrzny” – powiedział Draghi.

Szef EBC dodał, że w strefie euro wciąż istnieje jednak ryzyko pogorszenia się obecnych prognoz gospodarczych. Jego zdaniem ceny w strefie euro powinny pozostawać na poziomach zgodnych z zakładaną przez EBC stabilnością cen w średnim terminie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Draghi: EBC gotowy do dalszego działania