Dramatyczny spadek PMI Wielkiej Brytanii

opublikowano: 22-07-2016, 13:12

Aktywność w brytyjskiej gospodarce spadła po Brexicie najmocniej od recesji sprzed siedmiu lat, wynika z danych Markit Economics.

Ekonomiści Markit piszą o „dramatycznym pogorszeniu” sytuacji w Wielkiej Brytanii w tygodniach po decyzji o wyjściu kraju z Unii Europejskiej. Spadek aktywności odnotowano zarówno w sektorze usług jak i przemyśle. Wskaźnik dla sektora prywatnego spadł do 47,7 i jest wyraźnie poniżej granicy 50 oddzielających wzrost od spadku aktywności.

Zobacz więcej

UE, Wlk. Brytania, flagi

ARC

- Lipcowy PMI z pewnością zapowiada większe luzowanie – powiedział Samuel Tombs, ekonomista Pantheon Macroeconomics w Londynie. - Widzimy wiele różnych wskaźników gospodarczych spadających do poziomów nie notowanych od kryzysu finansowego. Choć nastroje konsumentów mogą być niezłe przez kilka miesięcy, biznes nacisnął na hamulec w inwestycjach i to uderzy w gospodarkę – dodał.  

Wskaźnik sektora usług, największego w gospodarce, spadł do 47,4.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Dramatyczny spadek PMI Wielkiej Brytanii