Drewno ciąży wytwórcom okien

opublikowano: 04-03-2019, 22:00

Produkcja stolarki budowlanej w 2018 r. skoczyła o kilkanaście procent. W tym będzie słabiej.

Zeszły rok był dla naszej branży rekordowy. Wartość produkcji urosła aż o 12 proc. — szacuje Janusz Komurkiewicz, prezes organizacji Polskie Okna i Drzwi, Związek Producentów, Dostawców i Dystrybutorów (POiD).

Wcześniej rodzimi producenci stolarki okiennej również mogli się pochwalić wzrostami, ale były one znacznie mniejsze — rzędu 2-3 proc. rocznie. Zeszłoroczny skok był czymś wyjątkowym. Branży sprzyjała sytuacja na rynku budowlanym.

— Wzrost wziął się m.in. z rosnącego popytu na nowe mieszkania, szczególnie przeznaczone na wynajem. To właśnie tacy odbiorcy w znacznym stopniu napędzili koniunkturę na stolarkę — twierdzi Janusz Komurkiewicz.

Choć branża jako całość — chodzi o producentów okien, pionowych i dachowych, oraz drzwi, i to z wszystkich materiałów, czyli z drewna, PVC czy aluminium — chwali sobie ostatnie miesiące, to tak dobrej koniunktury, jak w 2018 r., nie może się spodziewać w tym roku.

— Myślę, że czeka nas powrót do 3-4-procentowego wzrostu — mówi prezes POiD.

Jego zdaniem, obecnie deweloperzy mają już pewne kłopoty z planami zagospodarowania przestrzennego, pojawiają się poważne problemy z brakiem wolnych gruntów pod budowę, więc także mieszkania na wynajem nie będą już napędzać koniunktury.

Cena…

Wyraźny spadek produkcji w segmencie okien i drzwi drewnianych pojawił się już w końcu zeszłego roku, a początek bieżącego wcale nie jest lepszy. POiD dostrzega pogorszenie sytuacji ich producentów.

— We wszystkich segmentach mamy większy lub mniejszy wzrost, a tylko w tym jednym dzieje się inaczej — mówi szef POiD.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Spadek to z jednej strony skutek wysokiej bazy, bo rok temu produkcja okien i drzwi drewnianych była na relatywnie wysokim poziomie, ale są też inne powody.

— Obserwujemy ostatnio mocny trend odwrotu od stolarki drewnianej na rzecz stolarki bazującej na tworzywach sztucznych — przyznaje Janusz Komurkiewicz.

Chodzi głównie o cenę. Okna i drzwi z PVC są bowiem zdecydowanie tańsze niż produkty drewniane czy drewniano-aluminowe. Różnica może sięgać nawet 50 proc. M.in. z tego powodu obecnie już okna drewniane uchodzą za produkty z segmentu premium.

…i technologia

Nie bez znaczenia jest także to, że technologia produkcji takich okien i drzwi jest bardziej skomplikowana, pracochłonna i generalnietrudniejsza. To kłopot szczególnie w dobie poważnych braków na rynku pracy, zwłaszcza jeśli chodzi o fachowców. Dotyczy to nie tylko firm z segmentu stolarki budowlanej, ale wszystkich branż produkcyjnych, które konkurują ze sobą o pracowników.

Problemem są również braki kadrowe w firmach zajmujących się instalowaniem okien i drzwiach w nowych budynkach. Stąd wydłużające się już w minionym roku terminy montażu, które zaczęły wpływać na wielkość produkcji stolarki.

Janusz Komurkiewicz pełni też funkcję wiceprezesa firmy Fakro, największego w Polsce i drugiego co do wielkości producenta okien dachowych na świecie. Kilka fabryk ma u nas też największy konkurent Fakro — duński Velux. Inni liczący się producenci stolarki okiennej i drzwiowej w kraju to Press Glass, Drutex i Oknoplast.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy