Drgnął trzeci pakiet Morawieckiego

opublikowano: 29-05-2018, 22:00

Resort przedsiębiorczości finiszuje z projektem ustawy o ułatwieniach podatkowych i gospodarczych dla przedsiębiorców.

Po wielu miesiącach żmudnych uzgodnień w zaciszach gabinetów odblokowany został projekt ustawy o uproszczeniach w prawie podatkowych i gospodarczym, nazywany trzecim pakietem Morawieckiego. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) poinformowało „PB”, że projekt został przyjęty przez rządowy komitet ds. cyfryzacji oraz uzgodniony z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Projekt w najbliższym czasie zostanie skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów.

Zobacz więcej

Fot. Marek Wiśniewski

To oznacza, że resort przełamuje blokadę postawioną w trakcie uzgodnień międzyresortowych przez wiele organów i instytucji (głównie kontrolnych), krytykujących odebranie im części uprawnień wobec przedsiębiorców.

Co zaskakujące, przeciwko jednej z najważniejszych zmian, poprawiającej sytuację podatkową wierzycieli i odbierającej przywileje niesolidnym dłużnikom, wystąpiło Ministerstwo Finansów (MF). Negatywne stanowisko przedstawiło dopiero po tym, gdy ministrem finansów przestał być premier Mateusz Morawiecki. Stwierdziło, że zmiana ta w praktyce nie pomoże wierzycielom. Resort przedsiębiorczości uważa natomiast, że jego propozycja istotnie poprawi sytuację pokrzywdzonych wierzycieli, bo wymusi na dłużnikach szybsze spłacanie zobowiązań. Projekt stanowi, że gdy dłużnik nie płaci dłużej niż 120 dni, to wierzyciel nie będzie już musiał nieuzyskanej kwoty wliczać do swojej podstawy opodatkowania, więc zapłaci niższy podatek dochodowy (tzw. ulga na złe długi). Nierzetelni dłużnicy natomiast stracą przywilej w postaci odliczania sobie od podstawy opodatkowania nieuiszczonego długu oraz wrzucania go w koszty podatkowe. Pomysł resortu sprawiedliwości organizacje przedsiębiorców przyjęły pozytywnie. Biuro prasowe MPiT zapewnia, że nie ulegnie naciskowi MF i nie wyrzuci z projektu przepisów o uldze na złe długi.

Rządowe uzgodnienia projektu trwają już osiem miesięcy. © Ⓟ

Ułatwienia*

  • poprawa sytuacji podatkowej wierzycieli i sankcje podatkowe dla nierzetelnych dłużników
  • wydłużenie terminu na wybór sposoby opodatkowania PIT
  • uproszczenia w udzielaniu specjalnych procedur celnych
  • likwidacja wielu obowiązków informacyjnych (np. o prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów, o okresie zawieszania działalności, odrębnego powiadamiania o wyborze rozliczania różnic kursowych, o wyborze sposobu wpłacania zaliczek, ewidencji zatrudnienia ewidencji wyposażenia)
  • wprowadzenie odpowiedzialności za wyrządzenie szkody spółce zależnej oraz akcjonariuszom
  • doprecyzowanie pojęcia „dzień dywidendy” w sp. z o.o.
  • skrócenie do pięciu lat okresu obowiązkowego przechowywania sprawozdań finansowych (obecnie bezterminowo)

*przykłady korzystnych dla firm rozwiązań zawartych w projekcie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy