Drobni inwestorzy z Reddita biorą odwet na Wall Street

  • PAP
opublikowano: 30-01-2021, 21:41

Drobni inwestorzy zorganizowali na platformie Reddit kampanię wykupu akcji sieci sklepów GameStop, by wziąć odwet na firmach z Wall Street, które grały na spadek wartości tych walorów. Dla wielu osób to przy okazji zemsta na wielkich firmach finansowych - pisze w sobotę AP.

Akcja drobnych inwestorów sprawiła, że wielkie instytucje finansowe, które prowadziły tzw. krótką sprzedaż akcji GameStop, czyli grały na spadek jej notowań, poniosły spore straty, gdy walory podskoczyły w piątek o 70 proc. i to po trzech tygodniach wzrostów, które podbiły wartość papierów GameStop o 1600 proc. - komentuje Associated Press.

Indywidualni gracze zorganizowali też kampanię wykupu akcji sieci kin AMC i Nokii; akcje fińskiej firmy podskoczyły w pewnym momencie o 63 proc. Taka gra walorami jednego z najważniejszych producentów sprzętu i infrastruktury telekomunikacyjnej na świecie jest jednak niebezpieczna - ostrzega agencja Bloomberg.

Gabriela Bhaskar

AP podkreśla, że masowe inwestycje drobnych graczy w GameStop - sieć sklepów sprzedających gry, konsole i akcesoria dla graczy - były powodowane nie tylko chęcią zysku - była to też akcja ratowania spółki, tym istotniejsza dla inwestorów indywidualnych, że była też ona aktem odwetu na wielkich firmach, które wzbogaciły się znacznie w ostatnich dekadach, choć to właśnie one przyczyniły się do wielkiego krachu finansowego w 2008 roku. Recesja, która przyszła po tym załamaniu, zubożyła inwestorów, posiadaczy oszczędności, i spowodowała bezrobocie.

Jeden z użytkowników Reddita, cytowany przez AP, napisał w piątkowym poście, że skłonny jest na inwestycji w GameStop stracić pieniądze, byle dopiec wielkim instytucjom finansowym.

Akcja wykupu papierów GameStop obciążona jest ryzykiem dla drobnych inwestorów, bo napompowane sztucznie ceny akcji mogą gwałtownie spaść, przynosząc im straty - przypomina Associated Press.

Jednak kampania zorganizowana na platformie Reddit dowodzi, że dzięki nowym technologiom indywidualni inwestorzy nauczyli się "grać tak, jak Wall Street grała od bardzo dawna" - mówi ekspert z Uniwersytetu Syracuse Robert Thompson.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

AP przypomina, że długoletnia hossa na giełdach, napędzana bardzo niskimi stopami procentowymi, przyczyniła się do pogłębienia nierówności w Stanach Zjednoczonych; na 10 proc. Amerykanów przypada obecnie 85 proc. wartości walorów notowanych na Wall Street.

W Ameryce rośnie frustracja związana z rozwarstwieniem społecznym, które pogłębił kryzys wywołany przez pandemię. W mijającym tygodniu organizacja Oxfam opublikowała raport, z którego wynika, że od początku pandemii fortuny 10 najbogatszych ludzi świata wzrosły łącznie o 500 mld dol.

Tymczasem 10 mln osób, które straciły pracę z powodu nowego kryzysu, nadal jest bezrobotnych.

Jednak akcja odwetowa drobnych graczy nie uderzy we wszystkie wielkie firmy z Wall Street - niektóre skorzystają na niej, wykorzystując zmienność i znaczny wzrost obrotów akcjami oraz kapitalizując chaos, jaki powstał na rynku giełdowym, zwłaszcza że traderzy z Reddita głośno zapowiedzieli, jak będą inwestować - konkluduje AP.

Bloomberg zwraca uwagę, że sztuczne napompowanie wartości akcji Nokii podczas kampanii inwestorów z Reddita jest niebezpieczne zarówno dla tej firmy, jak i światowego rynku telekomunikacyjnego.

Zarząd fińskiego koncernu wydał zresztą komunikat, w którym podkreśla, że nie ma żadnych powodów, które uzasadniałyby radykalny wzrost jego notowań.

Gwałtowne spadki cen akcji Nokii, jakie zapewne przyjdą po sztucznych zwyżkach, mogą wzbudzić nieufność na rynku i odciąć Nokię od kredytów. A zachwianie pozycji tego koncernu na rynku zdominowanym przez trzech graczy - Nokię, Ericssona i chińskiego giganta Huwawei - ma poważne implikacje globalne.

Co więcej, zawirowania wokół akcji fińskiej firmy notowanej na Wall Street mogą poważnie zniechęcić europejskie spółki do wchodzenia na amerykańską giełdę, co zaszkodzi temu rynkowi - ostrzega Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane